Babasının yolunda haşarı bir hikaye: Kevin Porter Jr

Belki bir dil sürçmesi, belki bir yanlış anlaşılma, belki de kötü niyetli bir gönderme. Glenn Consor’ın hangi niyetle olduğu anlaşılmadan yaptığı gaf, Kevin Porter Jr’ın dram dolu hayatını tekrar gözler önüne serdi.

NTV Spor 17.07.2022 - 20:35 | Son Güncelleme: 17.07.2022 - 21:46
Yazı: Kutluhan Kocadağ

Kevin Porter Jr, bugünlerde biz Türk basketbol severlerin, Alperen Şengün’ün takım arkadaşı olarak tanıdığı, Houston Rockets forması giyen genç oyuncu. 4 Mayıs 2000 Seattle, Washington doğumlu skorer gard, 2019 NBA Draftı 30. sırasında Cleveland Cavaliers tarafından seçildi. Oyuncu, son derece potansiyelli bir skorer olarak Collin Sexton ve Darius Garland gibi kısaların olduğu Cavaliers’a katıldı. Porter Jr, NBA’deki İlk sezonunu 10.0 sayı, 3.2 ribaunt ve 2.2 asist ortalamalarıyla tamamladı.

Covid-19 nedeniyle geç başlayan 2020-21 sezonunun girişi, Kevin Porter Jr için saha dışı sıkıntıların damga vurduğu bir sürece sahne olacaktı. Arabasında uyuşturucu ve dolu silah ele geçirilen Porter Jr, bir şekilde suçlamalardan aklanmayı başaracaktı. Ancak daha sonra siyah Instagram gönderisinin altına “Kendi zamanınızın dolduğunu görmek ister miydiniz?”, yazan Kevin Porter Jr’ın sıkıntılarının o kadar da basit olmadığı anlaşılacaktı.

Sezon başında kişisel sebeplerden ötürü takımdan uzak kalan Porter Jr, ocak ayının başı itibarıyla takıma döndü ancak bu dönüş, genç oyuncunun yaşadığı hayal kırıklığıyla felakete dönüştü. Ay ortasına doğru James Harden takasıyla beraber Jarrett Allen ve Taurean Prince’i kadrosuna katan Cavaliers, Kevin Porter Jr’ın soyunma odasındaki dolabını Prince’e verdi. Porter Jr’ın dolabı ise yedek/çaylak oyuncuların olduğu kısma taşınmıştı. Genç oyuncunun bu duruma, Genel Menajer Koby Altman’la tartışma ve hatta etrafa yemek fırlatmaya varan tepkileri, Cavs tarafından biletinin kesilmesine yol açtı.

Porter Jr, ikinci tur draft hakkı karşılığında Houston Rockets’a takaslanmadan önce ‘dinlendirilme’ kararıyla takımdan uzaklaştırıldı.

“Bu takım benim hayatımı kurtardı. Burada olmayı seviyorum ve uzun bir süre daha burada olmak istiyorum. Bulunduğum yerde yeni bir sayfa açmaya ihtiyacım vardı. Onlar beni düştüğüm yerden kaldırdı.”

TIKLA VE OKU 

2021-22 sezonu medya gününde Kevin Porter Jr’ın dile getirdikleri bunlardı. Houston ona bir fırsat tanımış o da söz konusu fırsata duyduğu minneti bu sözlerle sunmuştu. 2020-21 sezonunda Rockets’la çıktığı 26 maçta 16.6 sayı ve 6.3 asist ortalaması yakalayan Porter Jr saha içinde tam anlamıyla hayat belirtisi gösteriyordu. Öyle ki nisan ayında Bucks’a karşı 50 sayı ve 10 asist barajlarını aşarak bunu bir maçta başaran en genç oyuncu unvanını elde etmişti. Yeni sezona potansiyelli partneri Jalen Green’le girecek olması sadece Rockets’ı değil, NBA camiasını da meraklandırıyordu. Her ne kadar saha içinde verdiği kararlar istikrarsız ve eline top emanet edilmeyecek bir oyuncu olduğuna işaret olsa da skor potansiyeli ve yeteneği ortadaydı. Bilhassa el üstü diye tabir edilen zor şutlarda çıkardığı isabetler dikkat çekiciydi. İşte bu şutlardan birini atıp maçı kazandırdığı Washington Wizards deplasmanı, belki de duyulmuş en acımasız spiker gaflarından birine sahne oldu ve basketbol severlere Porter Jr’ın dram dolu öyküsünü yeniden anımsattı.

“Kevin Porter Jr, tıpkı babası gibi, tetiği tam zamanında çekti…”

Washington Wizards spikeri Glenn Consor’ın bu gafı, perde arkasındaki gerçeği düşününce yanlışlıkla yapılmış olması için insana dua ettiriyordu. Öyle ki Consor, maç sonrası yayınladığı özür mesajında şu sözlere yer veriyordu: “Dün geceki maçta yaptığım anlatımdan ötürü Kevin Porter Jr’dan, ailesinden ve Houston Rockets organizasyonundan özür dilerim. Ben Kevin’ın eski Washington oyuncusu olan Kevin Porter’ın oğlu olduğunu düşünüyordum ve onun maçı kazandıran şutunda seçtiğim kelimelerin yaratacağı tahribatı ölçemedim. Kısa zaman içinde Kevin’a kişisel olarak ulaşmayı ve ondan af dilemeyi umuyorum.”

Bryan Kevin Porter Sr, Kevin Porter Jr’ın babası. Porter Sr, Jamal Crawford ve kendi oğlu Kevin Porter gibi yetenekli oyuncuların forma giydiği Rainer Beach Lisesi çıkışlı, profesyonel seviyeye hiçbir zaman yükselememiş eski bir sporcu. Porter Sr, Ağustos 1993’te yani henüz 19 yaşındayken, cinayet suçuyla hapse düşüyor. Kevin Porter Jr’ın büyük kız kardeşi Keayanna’nın doğumundan 15 ay sonra gerçekleşen olayda Porter Sr, 14 yaşındaki bir kızı silahla öldürmekle suçlanıyor. Olayın tek tanığının, Porter Sr’ın arabada yanında oturan kızı tehdit ettikten sonra tetiğe bastığı yönündeki ifadesi sonrası Porter Sr suçlu bulunuyor. Her ne kadar tanığın daha sonra ifadesini mağdurun ailesinin baskısı altında verdiği ortaya çıkmış ve Porter Sr’ın silahı gösterirken bir anda ateşlenmesi sonucu olayın yaşanmış olduğu ispatlanmış olsa da sanık, 4.5 sene boyunca hapishanede kalmaktan kurtulamıyor.

TIKLA VE OKU

Porter Sr, hayatının belli bir dönemini demir parmaklıklar ardında geçirdikten sonra iyi bir aile babası olmanın hayaliyle hayata tutunuyor. Öyle ki 2000 yılında dünyaya gelen oğlu Kevin Porter Jr’ı da kendisi gibi sporcu yetiştirmek için kolları sıvıyor. Ancak kaderin tatsız oyunu olsa gerek Porter Sr, 2004 yılında, oğlu henüz 4 yaşındayken Seattle’da karıştığı bir bar kavgasında vurularak öldürülüyor. Porter Jr, annesinin kararıyla cenazeye götürülmüyor. Annesinin bu kararı almasındaki sebepse Jr’ın babasını iyi şekilde hatırlaması ve anılarında onu güzel yad edebilmesi. Babasının izinden gitmeyi küçük yaşlardan itibaren kendine görev edinen Porter Jr’ın üniversitede ve Cavaliers döneminde neden 4 numarayı seçtiğini tahmin etmek zor olmasa gerek.

Arabasında uyuşturucu ve silah bulunmasından tutun, kız kardeşinin karıştığı bir kavgaya girip bir kadına tokat atmasına; soyunma odasındaki yeri başka oyuncuya verildiği için ortalığı birbirine katmasına kadar… Kevin Porter Jr’ı saha içi ve saha dışı haşarılıklarıyla anabiliriz. Şut seçimleri, topu emanet etmek için ne kadar doğru bir oyuncu olduğu ve oyun içi konsantrasyonu elbette tartışılabilir. Ancak bugünlerde Alperen Şengün’ün takım arkadaşı olan Porter Jr’ın yürüdüğü yolun ne kadar dikenli olduğunu anlamak için bir spiker gafına ihtiyaç duymamak gerek.

Kevin Porter Jr, babasının yolunda haşarı bir hikaye.

TIKLA VE OKU

Sayfa Yükleniyor...