"Nefes alamıyorum" tişörtüne ihraç

ABD'de Mendocino Lisesi kız ve erkek basketbol takımları, üzerinde "Nefes alamıyorum" yazılı protesto amaçlı tişörtleri giymek istedikleri gerekçesiyle yerel bir turnuvadan ihraç edildi.

NTV Spor 28.12.2014 - 14:29

Kaliforniya eyaletine bağlı Fort Bragg kenti ile aynı isme sahip, siyahi öğrencilerin azınlıkta olduğu lisenin ev sahipliği yapacağı turnuvada, karşılaşma öncesi söz konusu tişörtlerin giyilmemesi yönünde alınan kararı kabul etmeyen Mendocino Lisesi takımlarının yer almaması kararlaştırıldı.

Fort Bragg Lisesi Müdürü Rebecca Walker tarafından yapılan yazılı açıklamada, gerekli güvenlik önlemlerini sağlayamayacakları için protesto amaçlı tişörtlerin giyilmesine izin verilmeyeceği, bu nedenle Mendocino Lisesi'nin turnuvaya davet edilmediği belirtildi.

Mendocino Lisesi kızlar takımı antrenörü Caedyn Feehan ise karara anlam veremediğini belirterek, oyuncularının daha önce aynı kentte düzenlenen bir turnuvada maçlar öncesinde söz konusu tişörtleri giydiğini ve herhangi bir sorun yaşanmadığını vurguladı.

New York'ta polisin, kaçak sigara sattığı iddiasıyla boğazını sıkarak gözaltına almaya çalıştığı sırada ölen 6 çocuk babası Eric Garner'ın son sözü "Nefes alamıyorum" olmuştu. Olayı soruşturan jüri, ölüme neden olan polis memuru Daniel Pantaleo'nun yargılanmaması yönünde karar vermişti.

Ülke geneline yayılan protestolar kapsamında, Amerikan Futbol Ligi (NFL) ve Amerikan Ulusal Basketbol Ligi'nde (NBA) de birçok oyuncu, jüri kararına karşı tepkisini dile getirmek amacıyla maçlar öncesi "Nefes alamıyorum" yazılı tişörtler giymişti.

Sayfa Yükleniyor...