"Plan yapmadım. Yapmak da istemiyorum"

NCAA'deki en önemli Türk yeteneklerin başında geliyor Doğuş Balbay... Fenerbahçe Koleji'nden sonra Amerika'ya gidip Texas Üniversitesi'nde okumaya başlayan Doğuş Balbay üniversite eğitimini bitirmek üzere.

NTV Spor 29.01.2011 - 17:53

NTVSPOR.NET'te Pazar sabahları bir başka keyifli artık. Spor dünyasının ünlü isimleri, arka plandaki emekçiler, manşetin gölgesindekiler… Keyifli sohbetler ve farklı araştırmalar her Pazar sabahı, Ahmet Sivaslı ile NTVSPOR.NET'te…

RÖPORTAJ: AHMET SİVASLI – Ahmet.sivasli@ntv.com.tr
twitter.com/Ahmet_sivasli

NCAA'deki en önemli Türk yeteneklerin başında geliyor Doğuş Balbay... Fenerbahçe Koleji'nden sonra Amerika'ya gidip Texas Üniversitesi'nde okumaya başlayan Doğuş Balbay üniversite eğitimini bitirmek üzere. Henüz plan yapmadığını hatta yapmak bile istemediğini belirten Doğuş'un ilk hedefi sorunsuz bir şekilde okulundan mezun olmak.

NCAA yolundan gitmek isteyen gençlere önemeli tavsiyeler vererek "İlk amacınız milli takıma yükselmek olsun" diyen Doğuş, altyapı sorunu açısından oyuncular ve antrenörlere de mesaj gönderdi.

NCAA'in en iyi guardlarından biri olarak gösterilen ve başarısıyla birçok ödüle layık görülen Doğuş Balbay'ın kariyerini merakla bekliyoruz...

NTVSPOR.NET'te NCAA Günleri devam ediyor. Doğukan Kuzucan'ın ardından sırayı Doğuş Balbay alıyor.

Evet, Doğuş. Söz sende...

"ALMANYA'DA KEŞFEDİLDİM"
* Fenerbahçe Koleji'nden mezun olduktan sonra üniversiteyi kazanmana karşın Amerika'dan gelen teklifleri değerlendirdin. Senin de bir keşfedilme hikayen var mı?

Fenerbahçe Koleji'ndeki son senemde ailemle oturup bu konuları onuştum ve otrak bir karar alarak üniversiteyi ve basketbolu Amerika'da sürdürmenin benim adıma çok daha verimli olacağına kara verdik. Bu süre içerisinde Aydın Örs'ün beni Fenerbahçe A takımına alması ve buna ek olarak Altyapı Milli Takımları'nda yer almam daha çok keşfedilmeme yardımcı oldu. Milli takımla katıldığımız geleneksel olarak Almanya'da düzenlenen Albert Schweitzer Turnuvası'nda adımızı finale yazdırdık ve bütün dikkatleri üzerimize çektik. Ben de bireysel olarak çok başarılı bir turnuva geçirdiğim için birçok NBA scoutının ve NCAA koçlarının dikkatini çektim. Sonuç olarak Milwaukee Bucks scoutı Dave Babcock'ın Texas Üniversitesi'ne beni tavsiye etmesiyle her şey başladı.

"JORDAN HAMİLTON'IN HENÜZ İKİNCİ SEZONU AMA..."
*  NBA Draftı'nda takım arkadaşlarından Jordan Hamilton'ın seçileceği konuşuluyor. Sen ne düşünüyorsun?

Çok yetenekli bir oyuncu. Henüz Texas'taki ikinci senesi ama şimdiden tüm dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Takımımızın önemli bir parçası, özellikle ofansif yönüyle bize çok katkı sağlıyor. Sezon bittikten sonra eminim ki en iyi kararı verecektir kendisi için...

NTVSPOR.NET PAZAR KEYFİ'NDE NCAA GÜNLERİ...
İLK KONUK: DOĞUKAN KUZUCAN: BİR HİDAYET BİR DE JORDAN. TIKLAYIN

"NCAA'DE ÇOK BAŞARILI TÜRK OYUNCULAR VAR"
* NCAA'de forma giyen en başarılı Türk basketbolcu olarak değerlendiriyorsun. NCAA'deki diğer Türk arkadaşlarının performansı hakkında ne düşünüyorsun?

Böyle bir şeyi duymak gerçekten onur verici ama çok kaliteli ve başarılı Türk oyuncular var NCAA'de. Elimden geldiğince diğer Türk arkadaşlarımın maçlarını takip etmeye çalışıyorum. Farklı takımlarda, farklı roller üstleniyor tüm oyuncular ve adlarından bir şekilde söz ettiriyorlar. Deniz Kılıçlı, Gökhan Şirin, Görkem Sönmez, Doğukan Kuzucan üst düzey konferanslarda süre alıp kendilerini gösterme şansı yakalıyorlar.

"ŞUT EKSİKLİĞİMİ DERİNDEN HİSSEDİYORUM"
* Yaptığın savunmayla ön plana çıkıyorsun ve bu da seni takımın en önemli isimlerinden biri yapıyor. Fakat şut konusunda eksiklerin var izlediğimiz kadarıyla. Bunu engel olarak görüyor musun kariyerinde?

Uzun zamandır çektiğim bir sıkıntı bu. Şutumun belirli bir seviyeye gelmesine karşın maçlarda az şut kullandığımdan henüz istediğim düzeye getiremedim. Savunma yaparak bu açığımı bir şekilde kapatabiliyorum. Ama şut eksikliğini tabii ki hissediyorum.

DOĞUŞ BALBAY'IN ÖDÜLLERİ...
* Performansınla birçok alanda 'En iyi' seçildin. Bunları bir de senden duymak isteriz...

Bunu bütün ayrıntılarıyla açıklamak istemiyorum ama ödüllerimden birkaç tanesi, Albert Schweitzer en iyi guard, Big 12 en iyi savunma 5'i, NCAA ilk yarı sezonun en iyi perimeter defansif oyuncusu, Big 12 en iyi Akademik takımı…

"KEVIN DURANT TÜRKİYE'DEYKEN DEVAMLI İLETİŞİM HALİNDEYDİK"
* Kevin Durant NBA'e gittiği zaman sen geldin takıma. Onun hakkında neler düşünüyorsun? Şampiyona için Türkiye'deyken görüşme fırsatı oldu mu?

Kevin Durant benim geldiği zaman NBA'e gitti. Ama her yaz düzenli olarak kampüse geliyor ve bizimle antrenmanlara çıkıyor. Aramızda maçlar yapıyoruz. 3 senedir birbirimizi tanıyoruz ve hala ara sıra konuşuyoruz. Özellikle Dünya Şampiyonası için Türkiye'ye gitmeden önce ve Türkiye'deyken sürekli kontak halindeydik. NBA'deki sayılı oyunculardan birisi ama hala yazları okula dönüp ders alıyor ve oyununu geliştirmek için neredeyse tüm gününü basketbol salonunda çalışarak geçiriyor. Gerçekten örnek alınması bir sporcu kendisi.

"TONY PARKER VE MANU GİNOBİLİ..."
* NBA'de hangi oyuncuları beğeniyorsun? Hangi isimleri kendine örnek alıyorsun?

Beğendiğim oyuncular Manu Ginobili ve Tony Parker. Takımlarına çok fayda sağlayan iki oyuncu. Gerçekten oyunun her alanında katkıları var. Yoğun maç ve seyahat programlarına rağmen saha içinde verdikleri mücadele örnek alınacak derecede.

"BAZI OYUNCULAR A TAKIMA ÇIKTIKLARINDA ÇALIŞMALARINI AZALTIYORLAR..."
* 2005 yılında senin de bulunduğun kadro ile yıldızlarda Avrupa şampiyonu olmuştunuz. O kadrodan çıkıp da şu an kariyerini üst seviyelerde sürdüren isim hatırlıyor musun senden başka? Bu soruya istisnaden alt yapılarda ortalığı kasıp kavuran basketbolcuların ilerleyen yıllarda beklentileri karşılayamamasını neye bağlıyorsun? Hala bu alt yapı sorunlarını çözemedik mi?

Her sene altyapılardan yetişen çok yetenekli oyuncularımız oluyor. Bu oyuncular zaten kısa zamanda büyük takımlar tarafından mercek altına alınıyorlar. Tabii ki A takım seviyesine gelindiğinde işlerin o kadar kolay olmadığı anlaşılıyor. Bence burada hem oyuncuları hem antrenörleri haklı/haksız buluyorum. Bazı oyuncular A takım seviyesine geldiklerinde “oldum” deyip calışmalarını azaltıyorlar yada ekstra çalışması gerekirken altyapı alışkanlıklarını üst seviyeye taşıyıp bir nevi tembellik yapıyorlar. Ama üst seviyelerde işler o kadar kolay değil. O formayı hak etmek için çok çalışarak koçlara kendinizi kanıtlamanız gerekiyor. Antrenörlere gelince, doğal olarak kazanma hırsıyla genç oyunculardan çok, daha tecrübeli veya yabancı oyuncularla oynamayı tercih ediyorlar. Bence bu çok doğal ama yine de genç oyunculara biraz daha fazla şans tanınması inancındayım. Sonuçta oynamadan süre olmadan bu genç oyuncuların tecrübe kazanması çok zor oluyor ve bu gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.

"TÜRKİYE'DE KÜRDAN VAR MI? DİYE SORDULAR"
* Geçtiğimiz hafta bu sütunlarda Doğukan Kuzucan'ı ağırlamıştık. Ona Amerika'daki Türkiye yorumlarını sordum, karşılaştığı ilginç değerlendirmeleri. O da bana "İstanbul'da şu an savaş yok mu? Türkiye'de McDonalds var mı?" diye sorular sorduklarını söyledi. Sen de böyle ilginç sorularla karşılaştın mı?

Evet. Bu tür ilginç sorularla ben de karşılaşıyorum. Şu anda aklıma gelenlerden bazıları “Sizde kürdan var mı?, “Turkiye'de hangi dili konuşuyorsunuz?” gibi sorular geliyor. Ayrıca tek yönlü şeritlerde bizim hangi yönleri kullandığımızı soruyorlar, onlara gore ters gittiğimizi zannediyorlar...

"İLK AMACIM OKULUMU BİTİRMEK, HENÜZ PLAN YAPMADIM"
* Türkiye'ye dönüp kariyerini burada devam etme gibi bir düşüncen var mı?

Açıkcası henüz bir plan yapmadım ve yapmak istemiyorum. Öncelikle amacım Texas'taki son sezonumu sağlıklı bir şekilde bitirmek, ardından da üniversiteden mezun olup bir şekilde profesyonel olarak basketbol hayatına başlamak. Nerede olur bilemem ama öncelikli amacım basketbol sezonunu ve okulumu herhangi bir pürüzle karşılaşmadan bitirmek.

"GENÇLERİN İLK HEDEFİ MİLLİ TAKIMA YÜKSELMEK OLSUN..."
* Türkiye'den senin yolunu izlemek isteyen genç arkadaşlarına neler söyleyebilirsin?

Benim seçtiğim yol gerçekten kolay olmayan bir yol. Sonuçta fizik olarak ve kafa olarak bu duruma hazır olmanız gerekir. Ailenizden ve arkadaşlarınızdan uzak, tamamen yeni bir kültüre adapte olmak kolay olmuyor. Buraya gelmek isteyen genç basketbolcular bu tür şeyleri göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Ayrıca işin basketbol yönüne gelirsek, benim tavsiyem, Türkiye'de cok calışıp öncelikle kendi kulüplerinde başariya ulaşıp sonradan da milli takım seviyesine yükselmek genç basketbolcuların ilk hedef olmalı. Zaten bu hedeflerine ulaşan bir oyuncu kesinlikle buradaki NCAA koçları veya NBA scoutları tarafından takip edilecektir. 

"ENES KANTER ÖYLE BİR YETENEK Kİ..."
* Burada Enes Kanter'in transferindeki olayları fazlasıyla konuştuk. Sen Enes'in bu durumu hakkında ne düşünüyorsun?

Enes ne yazık ki NCAA'de forma giyemeyecek.  Kendisi öyle bir yetenek ki henüz kolej liginde 1 maç oynamadan Amerika'nın manşetlerine çıkarak kendinden yeterince söz ettirdi. Her oyuncu gibi onun da kendine göre hedefleri ve çizdigi bir yol olduğuna eminim. Umarım kısa zamanda bu hedeflerine ulaşır. Hakkında hayırlısı olsun.

Sayfa Yükleniyor...