Bu profesyonel lige olimpiyat yasak !

Uluslararası Olimpiyat Komitesi IOC ile Amerikan Profesyonel Buz Hokeyi Lig NHL arasındaki kriz aşılamadı. NHL, IOC'den istediği maddi güvenceyi alamayınca 2018'e ligden oyuncuların gitmesine izin verilmeyeceğini açıkladı

NTV Spor 04.04.2017 - 16:02
Olimpiyat bayrağı 2018'de Güney Kore'de dalgalanacak.GETTY

Dünya en iyi buz hokeyi oyuncuları, Güney Kore'nin Pyeongchang kentinin ev sahipliği yapacağı 2018 Kış Olimpiyat Oyunları'na katılamayacak gibi görünüyor. Zira Uluslararası Olimpiyat Komitesi IOC ile Amerikan Profesyonel Buz Hokeyi Ligi NHL arasındaki kriz çözülemedi.

Kış olimpiyatları nedeniyle, lige üç hafta ara verilmesini istemeyen NHL yönetimi, IOC'den böyle bir ara verilmesi halinde oluşacak maddi zararın tazmin edilmesini istiyordu. Ancak IOC buna yanaşmadı. Bunun üzerine NHL yetkilileri ligde forma giyen oyuncuların, 2018 Kış Olimpiyat Oyunları'na katılmalarına izin vermeyeceğini açıkladı.

Bu karar tepkileri de beraberinde getirdi. NHL'in en büyük yıldızlarından Alex Oveçkin Olimpiyat Oyunları'nda Rusya Milli Takımı'nın formasını giymesini kimsenin engelleyemeyeceğini söyledi. Profesyonel buz hokeyi oyuncuları, 1998'den beri düzenli olarak olimpiyat oyunlarına katılıyor. O yıldan bu yana, NHL'de forma giyen ortalama 140 oyuncu kış olimpiyatlarında mücadele ediyordu.

Sayfa Yükleniyor...