Rafael Nadal'ın tarihi şampiyonluğunun yansımaları: Büyük bir şampiyonu asla küçümsemeyin

Rafael Nadal, Avustralya Açık finalinde Daniil Medvedev'i 2-0 geriden gelip 3-2 yenerek, 21. Grand Slam şampiyonluğuna ulaştı. Ezeli rakipleri ve tenisin önde gelen isimleri şampiyonluğu sonrası İspanyol oyuncuyu övdü. Tarihin gelmiş geçmiş en iyilerinden biri olarak gösterilen Roger Federer, "Büyük bir şampiyonu asla küçümsemeyin" dedi.

NTV Spor 30.01.2022 - 21:05

21. şampiyonluğuna ulaşıp tarihin en çok Grand Slam kazanan erkek sporcu olan Rafael Nadal rekoruyla ilgili olarak, "Tenis kariyerimin en duygusal maçlarından biri oldu. Ne söyleyeceğimi gerçekten bilmiyorum. İnanılmaz bir deneyimdi. Oynayabilecek miyim burada, onu bile bilmiyordum. Şimdi kupayla elimde duruyorum. Geri dönmek için ne kadar savaştığımı anlatamam. Hislerimi tarif edemiyorum. Geri dönebilmek için her şeyi yapacağım" açıklamalarını yaptı.

"BÜYÜK BİR ŞAMPİYONU ASLA KÜÇÜMSEMEYİN"
Bu turnuvaya kadar 20 şampiyonlukla Nadal ve Novak Djokocvic ile birlikte en çok Grand Slam kazanan isimlerden Roger Federer ise Nadal'ın şampiyonluğunu övdü ve "Ne maçtı! Arkadaşım ve büyük bir rakibim Rafael Nadal. 21 kez Grand Slam kazanan ilk erkek tenisçi olduğun için seni tebrik ederim. Aylar önce ikimizin de koltuk değneğine ihtiyacımız olduğu ile ilgili şaka yapıyorduk. Büyük bir şampiyonu asla küçümsemeyin. Adanmışlığın ve mücadeleci ruhun bana ve dünyadaki sayısız kişiye ilham veriyor. Bu dönemi seninle paylaşmaktan gurur duyuyorum ve seni daha fazlasını kazanmak için zorlamak benim için bir zevkti. Tıpkı senin son 18 yıldır bana yaptığın gibi' ifadelerini kullandı.

Finalde 2-0 geri düşmesine karşın maçı kaybeden Rus Daniil Medvedev, Rafael Nadal'ın hakkını verdi ve "Bu çılgıncaydı. Bu seviye çok yüksek. İki set sonrası Nadal seviyeyi yükseltti. Nadal'ın biraz yorulduğunu düşündüm. Ancak maçı kazandı. İnanılmaz bir şampiyon. Roger Federer, Djokovic ve Nadal sizler çok iyi bir rekabet içerisindesiniz. Henüz bitmedi. İnanılmazdı, tebrikler" dedi.

Avustralya ve dünya tenisinin efsanelerinden Rod Laver ise Rafael Nadal'la ilgili olarak, "İki Avustralya açık ve toplamda 21 şampiyonluk. Bu tarihi şampiyonluk için her şeyini vermesi çok özeldi. Sevdiği şeyi yaptığını izlemek ayrıcalıktı. Tebrikler" açıklamasını yaptı.

7 Grand Slam şampiyonluğu bulunan Mats Wilander ise, "Bana göre Açık Dönemin en iyi geri dönüşü. 35 yaşında kariyerinin 21. Grand Slam'ini kazanmak ve bunu şu andaki Dünyanın en iyisi Daniil Medvedev karşısında yapmak. Tarif edilemez ve bu gücü nerede buluyor" övgüsünü yaptı.

Eski erkekler Dünya dördüncüsü Tim Henman ise Nadal'ın performansıyla ilgili olarak, "Rafa'nın son altı ayda çok fazla oynamaması ve turnuva öncesi tüm şartları düşündüğümde bunları anlayamıyorum. Genç Medvedev'in bu maçı kazanacağını düşünüyorduk, inanılmaz bir şeye tanık olduk" açıklamasını yaptı.

Kadınlar eski Dünya bir numarası Chris Evert ise İspanyol tenisçiyle ilgili olarak "Rafael Nadal'ın destansı performansı na muazzam saygı" 

Sayfa Yükleniyor...