Haile Gebrselassie: Gerekirse en ön cephede savaşırım

İç savaşla mücadele eden Etiyopya'nın olimpiyat madalyalı sporcuları Haile Gebrselassie ve Feyisa Lilesa, gerekirse ülkeleri için savaşacaklarını açıkladı.

NTV Spor 24.11.2021 - 18:19 | Son Güncelleme: 24.11.2021 - 18:23

1996 Atlanta ve 2000 Sydney Olimpiyatlarında 10 bin metrede altın madalyanın sahibi Haile Gebrselassie ile 2016 Brezilya Olimpiyatlarında maratonda gümüş madalya kazanan Feyisa Lilesa, ülkesinde devam eden iş savaşla ilgili olarak gerekirse en ön safta yer alacaklarını belirttiler.

Nobel Barış Ödülü sahibi Etiyopya Başbakan Abiy Ahmed dün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, orduya liderlik etmek için cepheye gideceğini açıklamıştı. Ahmed, "Ülkeniz için ayağa kalkın, cephede buluşalım" demişti.

Gebrselassie, "Gereken neyse onu yapmaya hazırım, buna cepheye gitmek de dahil" derken, Lilesa da "Ülkemi kurtarmak için cepheye gitmeye hazırım" şeklinde konuştu.

Etiyopya'da daha önce 27 yıl iktidarda olan Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF), 2018'de artan protestolardan sonra hükümeti bırakmaya zorlandı ve Abiy Ahmed başbakan oldu. TPLF geçen yıl Kasım ayında, güçlü oldukları Tigray bölgesinde isyan başlattı. Savaş Etiyopya'da büyük bir sosyal kriz yarattı, binlerce can kaybı yaşanırken milyonlarca kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. (Kaynak: BBC)

Sayfa Yükleniyor...