Wimbledon'dan Rusya ve Belarus kararı

Wimbledon Tenis Turnuvası'nın organizatörleri, 27 Haziran-10 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek turnuvaya Rus ve Belaruslu sporcuların katılamayacağını açıkladı.

NTV Spor 20.04.2022 - 18:29 | Son Güncelleme: 20.04.2022 - 18:34

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından Rusya ve Belarus'a yönelik bir yaptırım da Wimbledon'dan geldi.

Turnuvanın sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, "All England Tenis Kulübü olarak Ukrayna'daki savaştan etkilenen herkese desteğimizi sunuyoruz. Rusya'nın yasa dışı eylemlerinin kınıyoruz. Birleşik Krallık kamuoyuna karşı görevlerimiz bağlamında durumu değerlendirdik ve Birleşik Krallık hükümeti tarafından belirlenen rehberi dikkate aldık.

Bu tür haksız ve benzeri görülmemiş askeri müdahale koşullarında, Rus ve Belaruslu sporcuların turnuvalara katılım sağlaması kabul edilemez. Bu nedenle, Rus ve Belaruslu oyuncuların bu yılki turnuvaya katılımının büyük bir üzüntüyle askıya alıyoruz." ifadeleri yer aldı.

"Şartlar değişirse durumu değerlendireceğiz"

All England Kulübü Başkanı Ian Hewitt ise yaptığı açıklamada, “Almış olduğumuz bu karardan dolayı üzgünüz. Birleşik Krallık Hükümeti rehberliğinde alınabilecek alternatif önlemleri çok dikkatli bir şekilde düşündük. Koşulların değişmesi halinde haziran ayında durumu değerlendireceğiz." ifadelerini kullandı.

Yaptırım kararından hangi isimler etkilenecek?

All England Tenis Kulübü'nün almış olduğu karar sonrasında erkeklerde Andrey Rublev (dünya 8 numarası), Karen Khachanov (26), Aslan Karatsev (30), kadınlarda ise Anastasia Pavlyuchenkova (15), Victoria Azarenka (18), Daria Kasatkina (26) ve Veronika Kudermetova (29) da karardan etkilenecek.

Sayfa Yükleniyor...