Beşiktaş | Ahmet Nur Çebi'den transfer ve Caner Erkin açıklaması

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, transferde acele etmeyeceklerini belirterek, "Sakatlıklardan dolayı, eksikliklerden dolayı bir şey yapılması gerekiyorsa bunun yapılacağı yer ocak ayı transfer dönemidir. 6 maçı görmeden karar vermeyeceğiz." dedi. Ahmet Nur Çebi, Fatih Karagümrük'ten ayrılan Caner Erkin'in şu anda gündemlerinde yer almadığını ifade etti.

NTV Spor 09.12.2022 - 12:24
Son Güncelleme: 09.12.2022 - 14:25

Spor Toto Süper Lig'e verilen arada hazırlıklarını Antalya'da sürdüren Beşiktaş'ta başkan Ahmet Nur Çebi basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Transfer çalışmaları hakkında da bilgi veren Ahmet Nur Çebi, "Çok net bir şekilde şunu söylemek istiyorum. Sakatlıklardan dolayı, eksikliklerden dolayı bir şey yapılması gerekiyorsa bunun yapaılacağı yer ocak ayı transfer dönemidir. Hocamızla 6 hafta daha süre olduğu ve bu sürecin sonunda değerlendirme yapılmasına karar verdik. 6 maçı görmeden karar vermeyeceğiz. " yorumunda bulundu.

⚫⚪ BEŞİKTAŞ HABERLERİ

Yabancı kuralıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Çebi, "Sezon başlamadan 9+2 şeklinde devam edilmesi gerektiğini belirttik. Federasyonun aldığı karara yönelik transferlerimizi yaptık. 6 ay sonra değiştirdim, şimdi serbest denirse benim kayıplarımı kimin karşılaşayacağını sormam lazım. Gerçeği söyleyeyim, Avrupa'daki futbol takımlarıyla mücadele etmek isteyeceksiniz, futbolcunuzun Avrupa'dan futbolcularla rekabet etmesini engelleyeceksiniz. Burada bir çelişki var. Bırakın bizim futbolcularımız koyulan kuralla forma bulmasınlar, kendi bileklerinin haklarıyla formayı alsınlar. İçinde bulunduğumuz durum nedeniyle zararın temin edilmesini de doğru buluyorum. Futbolcularımızın kimseden eksik olduğunu düşünmüyorum." dedi.

Kulüplerin oyunculara çok yüksek ücretler ödediğini belirten Çebi, "Futbolun ekonomisi her kulüp için zor. Her kulübün kendi içerisindeki durumu çözebilmesi için farklı yolu var. Kulüplerin oyunculara harcadığı ücretlerin çok olduğunu biliyoruz. Bunun düşmesi gerekiyor. Ya genç yaşta oyuncu bulacaksınız ya da altyapıya önem vereceksiniz. Genç oyuncların geldiği ve gittiği, altyapıdan gelenlerin ekonomiye katkı vereceğini düşünenlerdenim." ifadelerini kullandı.

Fatih Karagümrük'ten ayrılan Caner Erkin'le ilgili Ahmet Nur Çebi, "Caner benim çok sevdiğim bir oyuncudur. Bizim de formamızı giydi. Şartlar nasıl olur bakacağız. O gün, ona ihtiyaç var mı? Buna bakacağız. Caner için ne yok diyebilirim, ne var diyebilirim.Şu an için bir şey söyleyemem. Şu anda gündemimizde Caner Erkin yok." dedi.

Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu Başkanı Tevfik Yamantürk'ün kendisi ve yönetim kuruluyla ilgili sert eleştirilerini değerlendiren Çebi, "Beşiktaş benim için çok kıymetli. Değer verdiğiniz kişi ve kurumlara zarar vermemek adına birçok zaman fedakarlık yapmak gerekir." dedi.

Kendisinin de Beşiktaş için her zaman fedakarlık yaptığını aktaran Çebi, "Fedakarlıklar sadece maddi anlamda olmaz. Manevi anlamda da fedakarlık yapmak gerekir. Bir şeylerden hoşlanmasanız dahi ona cevap vermemek bir fedakarlıktır. İçiniz kan ağlasa bile susmayı becerebilmek, sessiz kalabilmek bir fedakarlıktır. Bu sessizliğimizin nedeni Beşiktaş camiasının kaosa girmemesi, marka değerinin zarar görmemesi adına. Beşiktaş camiası, akıllıdır, zekidir, tecrübelidir, bilgedir. Konuşmaların değerlendirmesini kendileri yapacaktır. Beşiktaş'ın marka değerine zarar vermemek adına gerekirse susmayı, içime atmayı becerebilmeliyim." diye konuştu.

"Altı aydır kötü bir şey yapmadık ve daha da iyiye gidiyoruz"

Siyah-beyazlı kulübün başkanı, yakın zamanda seçime gideceğiyle ilgili iddialarla ilgili şunları kaydetti, "Bu camiada 5-6 ay önce seçim yaşadık. Bu seçim sürecinden bir süre önce herkesin katılmasının ne kadar önemli olduğunu ifade etmiştim. Bir seçim oldu. İşin ilginç tarafı o gün seçime katılmayanların bugün seçim havası yaratmak isteme sebebini anlamış değilim. Kimileri bırakacağımı, kimileri yorulduğumu düşünebilir. Altı aydır kötü bir şey yapmadık ve daha da iyiye gidiyoruz. Borcu yönetmek varlığı yönetmekten daha zordur. 2010-2011 sezonundan ikinci başkanlığa geldiğim zamandan bugüne kadar tamamen borç yönetiyoruz. Varlığı yönetmedik. Hem bundan önceki hem de şu andaki yöneticilerimden çok memnunum. Onları son derece başarılı buluyorum. Onlarla başardığımız birçok şey oldu. Pandemi döneminde şampiyon olduk. Uzun süredir yönetmeye çalıştığımız bir borç yükü var. Geldiğim günden bu yana ödenmeyen ne bir maaş ne de fatura söz konusudur. Beşiktaş Kulübünü mali anlamda son derece iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Benim yaşadığım dönemde 300 milyon liralık bir zarar söz konusu. Beşiktaş'ta ilk defa kendime ait dönemi yaşayacağım. Bugüne kadar yaşadıklarım benden önce yapılan kontratların yükünü taşımaktı. Sadece 700 milyon lira, yan tarafta koşan futbolcuların maaşlarını ödemediğimizi düşündüğünüzde yaklaşık 400 milyon lira artıya geçecektik. Kaldı ki pandemi döneminde 115 milyon avro kayıp söz konusu. Pandemi hiçbir şey yaşanmamış gibi unutuluyor. Pandemi ve yanda koşan, katkı vermeyen futbolculara ödenen maaşlardan kurtulabilseydik bugün Beşiktaş'ın 3 milyar lira az borcu olurdu. Yılda 1 milyar lira faiz ödeyen bu kulübün hala borçlarını ödeyebilmesini bir başarı olarak görüyorum. Bunları da gözleri kör olup görmeyen arkadaşlara hatırlatarak olaylara dikkatli ve iyi niyetli bakmalarını, gördüklerini de samimice itiraf etmelerini tavsiye ediyorum."

Ahmet Nur Çebi, taraftarlar üzerinden yönetiminin düşürülmeye çalışıldığını ileri sürerek, "Belirli hareketlerle, konuşmalarla, çok genç taraftar kardeşlerimizi kötü emmelleri için kullanarak bir yere varamayacaklarını herkesin bilmesini istiyorum. Bu senenin birlik ve beraberlik yılı olmasını rica ettim ama kimin arkadan ne yaptığını çok iyi biliyorum. Hiçbir Beşiktaşlıya başkan ve yönetimini taraftar üzerinden düşürmeye çalışmasını doğru bulmuyorum. Yapılanların farkındayım. Yapmayın, burası Beşiktaş. Kaosa gerek yok. Görev geldiği zaman herkes bunu üstlenmesini bilecek bir camiadır." ifadelerini kullandı.

"Başkan adaylığı konuşulan Tevfik Yamantürk'ün divan kurulu başkanlığında kalmasını doğru buluyor musunuz?" şeklindeki soru üzerine Çebi, "Beşiktaş kurumları içinde Beşiktaş'a muhalefet olmaz, yapamazsınız. Birlik ve beraberlik olmak zorundadır. Eğer niyetiniz muhalefet olmaksa buradan yapamazsınız, bırakıp muhalefete geçersiniz. Ben böyle bir şey algılamıyorum ama kamuoyunda böyle bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Kimin böyle bir niyeti varsa gerekçeleriyle bunu söylemeli ve kurumlardaki görevlerinden ayrılması gerektiğini düşünüyorum. Ancak böyle bir kaosa şu anda gerek yok. Herkes oturduğu yerde otursun. İşimiz, gücümüz Beşiktaş'a hizmet etmek. Birbirimizle itişmenin anlamı yok. Geçen yaşanan olay bir talihsizlik ve hatadır. Camianın da gereken değerlendirmeyi yaptığını biliyorum. Ben camiama güveniyorum." değerlendirmesinde bulundu.

"Beklentilerim, isteklerim ve arzularım çok fazla" 

Ahmet Nur Çebi, futbol takımıyla ilgili beklenti, istek ve arzularının çok fazla olduğunu ancak teknik ekip, futbolcular ve yöneticilerin bunları karşılayacak kapasitede olduğunu söyledi.

Kamp döneminde teknik direktör Şenol Güneş ve futbolcuların istekli ve gayretli olduğuna değinen Çebi, "Birlik beraberlik içinde, mutlu ve huzurlu bir ortam içinde çalışıyoruz. Ligin en iyi takımlarından bir tanesiyiz." dedi.

Görev süresinde 5 teknik direktör değiştirdiği yönündeki söylemlerin doğru olmadığını dile getiren Çebi, kendisinin sadece Sergen Yalçın, Valerien Ismael ve Şenol Güneş ile çalıştığını aktardı.

Öner Karaveli döneminin geçiş süreci olduğunu aktaran Beşiktaş Kulübü Başkanı, "Valerien de kendine göre bir değerdi. Şenol hocam şu anda benim hocamdır ve yola devam edeceğiz. Benim beklentilerim, isteklerim ve arzularım çok fazla. Ben gereğini yapıyorum, çalışıyorum, kulübün 1 lirasına zarar gelmemesi ve arkadaşlarım maaşlarını alsın diye enerji harcıyorum. Bunun karşılığını almak istemem benim en doğal hakkım. Hocalarımın, futbolcularımın ve ekibimin bunun karşılığını verecek kapasitede olduğunu çok iyi biliyorum." şeklinde görüş belirtti.

Sayfa Yükleniyor...