Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'tan teknik direktör açıklaması

Fenerbahçe genç yıldızlarıyla sözleşme imzaladı. Törende konuşan başkan Ali Koç, teknik direktör sorusuna yanıt verdi. Koç, sözleşmesi sona erecek olan kaleci Berke Özer ile yolların ayrılacağını söyledi.

NTV Spor 17.03.2022 - 18:36 | Son Güncelleme: 17.03.2022 - 19:50

Fenerbahçe 6 genç oyuncusu Ferdi Kadıoğlu, Arda Güler, Muhammed Gümüşkaya, Melih Bostan, Osman Ertuğrul Çetin ve İsak Vural ile sözleşme imzaladı.

Ülker Stadı'ndaki imza töreninde konuşan başkan Ali Koç, gençlik planlamasının önemine değindi.

Ali Koç'un açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde;

"Birkaç gün evvel buradaydık. Kaygı verici konular için buradaydık. Bugün kulübümüzün yarınlarını dizayn edecek güzel, mutlu, pozitif bir konu için bir araya geldik. Bizim amacımız iyi bir futbol akademisine sahip olmak ve ihracatçı bir kulüp olmak. Yetiştirmek ve ihraç etmek. Gençleşme operasyonuyla birlikte, Fenerbahçe'nin yapacağı kontratlarda da ciddi bir yapısal değişikliğe gitmemiz gerekiyor. 

Bugün Fenerbahçe Spor Kulübü ve rakiplerimizin de buna dahil, 2-2.5-3 sahayla sistemi çevirmeye çalışıyoruz. Bizim 1 tanesi çim saha. Her bakımdan yetersiz. Buna rağmen altyapı kadroları iyi işler çıkarıyorlar. Bizim için tüm oyuncularımız değerli. Akademi konusunda planlarımız var ve çok ciddi adım attık. Amacımız iyi bir futbol akademisine sahip olmak. Özkaynak ve ihracatçı bir kulüp olmak çok önemli. Türkiye, 30 yaş üstü oyunculara en çok süre veren ülke. 22 yaş altına en az süre veren de Türkiye.

- Ferdi Kadıoğlu yorumu

Başkan Ali Koç, Ferdi Kadıoğlu'nun sözleşmesini uzatmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi.

"Ferdi, bilmiyorum kendisi biliyor mu, ben başkan seçildikten sonra yaptığımız ilk transferdir. İtalya'nın Sardunya Adası'na gittiğimde Cocu ile görüştüm. NEC'te oynayan bir Türk çocuk var, ne düşünüyorsun dedim. Çok iyi olur, çok iyi tanıyorum dedi. Ferdi'yi aldık. Sözleşme uzattığımız için çok mutluyuz. Ferdi Kadıoğlu, İsviçre çakısı gibi... Nereye koysan oynuyor.

İlk sezon U19'la daha çok maça çıktı. Bu sezon tavan yaptı. Vitor Hoca'ya da teşekkür ediyorum. Gelişmesinde onun da katkısı olduğunu biliyorum. Ferdi'den çok memnunuz, mutluyuz, sözleşme uzattığı için daha da memnun, daha da mutluyuz. Türk Milli Takımı'nı seçti."

- Muhammed Gümüşkaya

"Muhammed Gümüşkaya'yı çok takım istedi. 11 yaşından beri burada. Biz değerlendirecektik bu teklifleri. Vitor Hoca, Muhammed'i satmayacaksınız, kiralık da vermeyeceksiniz, ben bu çocuğu yetiştireceğim dedi. Keza öyle de oldu."

- Arda Güler için ne dedi?

"Arda Güler, inşallah hep güler. Murat Cavcav'a teşekkür ediyorum. Bu transferin gerçekleşmesi nedeniyle teşekkür ediyorum. Gençlerbirliği'ne, böyle bir futbolcu yetiştirdiği için teşekkür ediyorum. Ben nazara inanan biriyim. Allah nazarlardan saklasın. Arda öyle bedavaya gelmedi, iyi de bir para ödedik. (Gülerek) Arda hep futboluyla hem karakteriyle şimdiden dikkati çekti. İnşallah her geçen gün futbolunun üstüne koyarak devam eder. Hepimiz onu keyifle izliyoruz ama daha yolun başında. Aman dikkat bu sektör sizi bir anda göklere çıkarır bir anda da yere batırırlar.

İsak Vural, buranın en genci. Onu Arda ve Ferdi'ye emanet ettim. Arda ile oda arkadaşı. Büyük kulüplere rağmen onu cezbedebilmeye inanmıyorduk. Kısmet işte. Kısmet varsa öyle ya da böyle oluyor. İsak'ın babası, fazla fanatik derecede Fenerbahçeli. Bütün maçları seyrediyor. Evlatlarını da öyle yetiştirmiş. İsak, Fenerbahçe'yi yaşadı, yaşıyor. Ondan da çok büyük beklentilerimiz var. A Takım ile maça çıkacak, U19'la maça çıkacak.

Fenerbahçe'ye dair bir söz vardır, 'Küçük bir çocukken büyülendim heybetinden.' diye. Biz bugün bu çocuklarımızla imzayı atıyoruz. İsmail hocamız ve teknik kadromuz, Vitor Pereira için de aynısını söyleyebilirim, gençlere farklı bakıyorlar. Onlara teşekkür ediyorum. Genç oyuncularımızı korumamız lazım. Bir günde yıldız, bir günde en başarısız insan olabiliyorsun ülkemizde.

Bu arkadaşlar başarılı oldukça, bu gibi arkadaşlarımızdan dahası Fenerbahçe'ye gelmeye başlayacak. U21 şampiyon kadromuzdan, bir kişi takımımıza hizmet edemedi. Merih Demiral'lı kadrodan bahsediyorum. Ne hikmetse. Biz gençlere farklı yaklaşıyoruz."

- İsmail Kartal ve teknik direktör açıklaması

"İsmail Kartal hiç para pul konuşmadan, sıkıntılı bir dönemde takımı aldı. İsmail Hoca'nın '2. adam olmak istemiyorum' diye bir sözünü hatırlamıyorum. İsmail Hoca daha bize çok hizmet edecek. İnşallah devam edebilir. 6 ay sonra çok büyük ihtimalle yabancı bir hocayla çalışacağız. Bunu herkes yapmaz. Ben insan olarak İsmail Hoca'yı çok eski tanırım. Şartlar istediğimiz şekilde gelişirse daha uzun süre bir arada olacağız İsmail Hoca'yla. Teknik direktör konusuna değinilecek bir şey olsa, soru olmadan değinirdim. Az kaldı."

- Berke Özer ile yollar ayrılıyor

"Serdar Aziz ile görüşmelere yeni başladık. İnşallah onunla da istediğimiz noktaya geliriz. Serdar Aziz, bana göre Türkiye'deki en iyi yerli stoperlerden biri belki de en iyisi. Altay, benim Fenerbahçe'de görmek istediğim profil. Kendini hep geliştiriyor. Hem fiziken hem de mental olarak. Dersler alıyor. Ciddi. Fenerbahçe'yi benimsemiş, o formayı taşımanın sorumluluğuna hakim. Lider karakterli bir oyuncumuz.

Her iki tarafın da hayrı için Berke Özer ile seneye birlikte olmama kararı verdik."

Sayfa Yükleniyor...