Andriy Shevchenko'nun gözyaşları

Ukrayna ve dünya futbolunun efsane golcülerinden Andriy Shevchenko, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yaşadığı korkuyu gözyaşlarıyla anlattı. Ailesi Ukrayna'da olan Shevchenko,

NTV Spor 07.03.2022 - 18:29

Ukrayna ve dünya futbolunun en büyük efsanelerinden Andriy Shevchenko, Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili İtalya'da açıklamalarda bulundu. Bir televizyon progamına katılan Shevchenko, duyduğu endişeleri dile getirirken gözyaşlarına hakim olamadı.

Savaşın çıktığı ilk günden bu yana halkına olan desteğini her fırsatta gösteren efsane futbolcu, son olarak İtalya Serie A ekibi Genoa'nın teknik direktörlüğünü yapmış ve kulüple yollarını ayırdıktan sonra İtalya'da kalmaya devam etmişti.

"AİLEM UKRAYNA'DA, AĞLAMADAN DURAMIYORUM"
İtalyan RAI televizyonuna röportaj veren Ukraynalı Futbol adamı, Ukrayna'da bulunan ailesi nedeniyle büyük bir korku yaşadığını belirtti.

"Ağlamadan duramıyorum. Bunun için özür diliyorum" diyerek yaşadıklarını gözyaşları eşliğinde anlatan Sheva, "Annem, ablam ve akrabalarım Ukrayna'dalar. Onları her gün arıyorum, orada kalmış olmaları beni çok endişelendiriyor. Bana neler yaşadıklarını anlatıyorlar. Şehirler bombalanıyor, çocuklar ölüyor ancak yaşlılar halen ülkedeler ve kaçmıyorlar. Oradan gelen bazı görüntülere bakmakta zorlanıyorum, bakınca da ağlayarak bakıyorum" dedi.

"PUTIN'İ İKNA ETMELİYİZ"
Sporun, barış için farkındalık yaratmak için büyük bir araç olduğunu belirten Shevchenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in barış için ikna edilmesi gerektiğini belirterek, "Sporun gücü, özellikle insanlara verdiği mesaj bakımından çok fazla. İnsanların fikrini bu sayede değiştirebiliriz. Yapılacak şey, daha fazla konuşmak ve asla susmamak. Vereceğimiz şey barış mesajı olmalı. Putin'i masaya oturmaya ve diplomatik çözümler bulmaya ikna etmeliyiz" diye konuştu.

İTALYA'DAN YARDIM İSTEDİ
İtalyan halkının kendisine verdiği desteğe teşekkür eden Ukraynalı efsane, ayrıca yardım da talep etti ve "İlk geldiğimden bu yana İtalya bana hep kalbini açtı. Beni kendinizden biri gibi hissettirdiniz. İtalya'nın ikinci evim olduğunu hissediyorum. Sizden rica ediyorum, lütfen kalbinizi halkıma da açın. Kadınlara, çocuklara, yaşlılara yardım edin. Sizin yardımınıza ihtiyaçları var" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...