Barcelona'dan Metaverse dünyasına ilk adım!

Barcelona başkanı Joan Laporta, kulübün finansal olarak hayatta kalmalarına yardımcı olmak için kendi Metaverse'ünü inşa edeceklerini ve kripto para dünyasına gireceklerini açıkladı.

NTV Spor 02.03.2022 - 12:17
Son Güncelleme: 02.03.2022 - 16:05

Joan Laporta 2021 Mart ayında Barcelona'ya başkan seçildikten kısa bir süre sonra Katalan ekibinin 1 Milyar Euro'yu aşan rekor düzeyde borcu olduğunu açıklamıştı. Kulübün arkasında büyük şirketler veya hissedarlar olmadığını belirten Laporta, Barcelona'nın ekonomik olarak hayatta kalması için kendi kripto para birimini yaratmayı ve bir dizi NFT (Non-Fungible Token) başlatmayı planladıklarını söyledi.

Birkaç kripto para şirketinin potansiyel bir ortaklık konusunda kulüp ile irtibata geçtiğini belirten Joan Laporta, kendi dijital para birimlerini geliştirmek adına bu yaklaşımı reddettiklerini  ve futbol dışında da ek gelir elde etmek için hayal gücünün yüksek olmasının önemini vurguladı.

"Oyuncu sözleşmelerinde NFT dünyası ve Metaverse ile ilgili maddeler var"

Laporta, bu hafta Barcelona'daki Mobil Dünya Kongresi'nde açıklamalarda bulunarak vizyonunu gösterdi ve kulübün Blaugrana markasına özgü dijital varlıklarla dolu bir metaverse oluşturmak için adımlar attıklarını belirtti. 

Katalan ekibinin Başkanı Laporta, "Kendi metaverse tabanımızı geliştiriyoruz, bu yüzden herhangi bir kripto para birimi şirketiyle ilişki içerisinde olmayı reddettik. Kendi kripto para birimimizi yaratmak istiyoruz. Çünkü spor endüstrisi aracığıyla finansal olarak hayatta kalmak zorundayız. Bu şartlar bizi yenilikçi, yaratıcı, cesur olmaya ve spor endüstrisi içerisinde birçok alanda bir adım önde olmaya zorluyor." ifadelerini kullandı. 

Joan Laporta, "Yeni medyayı ayak uyduran modern bir kulübüz. Oyuncularımızın sözleşmelerinde NFT dünyası ve Metaverse ile ilgili maddeler de var. Büyümek için fırsatlar yaratmak istiyoruz. Hedefimiz şamiyonluklar yaşamak ve taraftarımızı mutlu etmek ama spor sektöründeki fırsatlardan da yararlanmak zorundayız. Bu ekonomik olarak hayatta kalma meselesi." diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...