"Biz mi tercih etmedik, o mu tercih etmedi?"

Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk, yeni transfer Yusuf Demir'in Türk statüsünde oynaması gerektiğini söyledi.

NTV Spor 11.09.2022 - 18:59
Son Güncelleme: 11.09.2022 - 23:55
Anadolu Ajansı

Galatasaray'ın teknik direktörü Okan Buruk, Kasımpaşa mücadelesi sonrası basın toplantısında konuştu.

Buruk, ilk 11'de 3 Türk futbolcu oynatma zorunluluğunun tüm teknik adamları zorladığını söyledi.

Ayrılan Türk futbolcuların ardından kadro kurmakta zorlanıp zorlanmadığını sorulması üzerine 48 yaşındaki teknik adam, "8+3 bütün hocaları ve kulüpleri zorluyor. Transfer yaparken de zorlanıyorsunuz. Maddi anlamda daha çok paralar ödüyorsunuz. Oyuncu değiştirirken de maç öncesi yaklaşık 1 saatimizi matematik için harcıyoruz. Öz kaynak düzenimizden çıkan oyuncular bizim için önemli. Bugün Emin Bayram ve Yunus Akgün oynadı. Metehan Baltacı kadrodaydı. Zaman zaman Hamza Akman oynadı. Ayrılan Türk oyuncularımıza teşekkür ediyorum. Hepsi iyi çalıştı. Ayrılmak isteyenler ve bizim ayrılmasını istediğimiz oldu. Hepsine teşekkür ediyorum. Altyapıdan genç arkadaşlar antrenmanlarda bizimle oluyor. Bazen kalecisiz oyuncu sayımız 30'a geliyor ama Galatasaray için bu gençleri yetiştirmeye çalışıyoruz. Alttan oyuncu çıkartıp onları geliştirebilen bir takım olursak bizim için çok büyük de bir kazanç olacak. Dünya Kupası için kasım ayında verilecek arada alttan gelecek genç oyuncularımıza daha fazla şans vereceğiz." dedi.

"Yusuf Demir'in Türk statüsünde oynaması gerekiyor"

Okan Buruk, Avusturya Milli Takımı'nı tercih ettiği için yabancı statüsünde oynayan Yusuf Demir'in Türk statüsünde oynaması gerektiğini söyledi.

"Yusuf Demir çok yetenekli ve kaliteli bir futbolcu." diyen Buruk, 19 yaşındaki hücum oyuncusuyla ilgili, "Keşke Yusuf'u Türk olarak oynatabilsek. Türk bir ailenin, her şeyiyle Türk olan bir çocuğu. Milli takım tercihinin nasıl olduğu da açık değil. Biz mi onu tercih etmedik, o mu bizi tercih etmedi çok açık değil. Her şeyiyle Türk olan bir futbolcunun Türkiye'de Türk statüsünde oynaması gerekiyor. Belki önümüzdeki sene veya yakın zamanda değişebilir. Özellikle Türk pasaportu olan, bizden olanların yabancı statüsünde oynaması bize garip geliyor." ifadelerini kullandı.

Yabancı oyuncu kuralından dolayı kalede Fernando Muslera ile Okan Kocuk'un dönüşümlü oynama ihtimalinin olup olmadığının sorulması üzerine Buruk, "Adaşım Okan çok önemli bir karakter. Hep kendini hazır tutan bir oyuncu. Muslera çok iyi gidiyor. Onunla devam etmeyi düşünüyoruz. Tek düşündüğümüz takımın maçları kazanması, kadro istikrarımızın devam etmesi. Hedefe ve sonuca odaklanmış durumdayız. Tek düşüncemiz maçlara en iyi kadroyla çıkmak ve galip gelmek. Kalecisinden santrforuna kadar bütün oyuncular yarışacak." diye konuştu.

"Bir tek direkle sıkıntısı var"

Okan Buruk, Portekizli orta saha oyuncusu Sergio Oliveira'nın temposundan memnun olduğunu anlatarak, "Sergio'nun temposu hücumda bize güzel işler yaptı. Bir tek direkle sıkıntısı var. O direk işini de çözersek ligin en çok gol atan oyuncusu olacak. Haftalardır gelen direğe vurma alışkanlığı var. Bugün de muhteşem bir şut attı. Genel olarak temposu her hafta yükseliyor. Hücuma katkısı bize önemli şeyler veriyor. Onun savunma yönünü Torreira ile kapatmaya çalışıyoruz. Zaman zaman Mertens de savunmaya yardım ediyor. İlk düşüncemiz hücumda neler yapabileceğimiz. Takımlar bize karşı daha çok kapanarak oynuyor. Onları çözmek için Sergio'yu daha çok kullanıyoruz. Oynadıkça temposu da daha yukarılara gidecektir." şeklinde görüş belirtti.

Sayfa Yükleniyor...