Erden Timur: Biz bu kurguyu bozarız

Galatasaray Sportif A.Ş. Başkan Vekili Erden Timur; "Adalet demek herkes için aynıdır. Ayrıcalık değil adalet istiyoruz. Adalet demek standart demektir. Her yapılanın birbiriyle uyumlu olması demektir." dedi.

NTV Spor 20.10.2022 - 15:10
Son Güncelleme: 20.10.2022 - 16:16
Sosyal Medya

Galatasaray Sportif A.Ş. Başkan Vekili Erden Timur, "Türk futbolu için adalet" temalı basın toplantısı düzenledi. 

Hakem kararları, VAR sistemi üzerine konuşan Erden Timur; analiz ettikleri konuları aktardı.

"Fenerbahçe lehine 4 karar var, bizim için VAR yok"

Erden Timur açıklamasında; "Bu toplantının ana gündemi başından sonuna kadar adalet olacak. Adalet demek herkes için aynıdır. Ayrıcalık değil adalet istiyoruz. Adalet demek standart demektir. Her yapılanın birbiriyle uyumlu olması demektir. Hakem atamalarından, VAR atamalarına, uzatmalardan, yayıncı kuruluşun gösterim sürelerine kadar, yayıncı kuruluşun tribünden atılan yabancı maddeyi gösterme standardına kadar analiz ettik. Fenerbahçe'nin lehine 4 adet karar gelmiş VAR'dan. Bizim için bu sezon VAR söz konusu olmadı." dedi. 

"Alper Ulusoy, bizim maçımızdaki 6 saniye ile tanınıyor"

Başkan Vekili Timur sözlerinin devamında; "Maçlarımızın yüzde 75'i iki hakeme verilmiş. Alper Ulusoy ve Hakan Ceylan. Alper Ulusoy'u zaten tüm Türkiye bizim maçımızdaki 6 saniye ile tanıyor." açıklamasında bulundu. 

Erden Timur; "Maçlarımızın büyük kısmında VAR'ın başında hep aynı iki hakem var. AVAR atamalarında 9 maçımızın 5'ine aynı hakem atanıyor. Rakiplerimizde 4 maça atanan bile yok. Bizim 5 maçımıza da aynı hakem atanıyor. Bu bir kurgu. Biz bu kurguyu bozar, yapanın başına yıkarız." sözlerini sarf etti. 

GALATASARAY FİKSTÜR

"Bir hakem nasıl Galatasaray'ın rakibi olan takımın formasını giyer?"

Mete Kalkavan hakkında konuşan Başkan Vekili; "Rizespor - Galatasaray maçında hakemliği bitme noktasına gelen Ali Palabıyık tekrardan maçımıza atanıyor. Bunun psikolojik etkisini hepimiz biliyoruz. Bir hakem nasıl Galatasaray'ın rakibi olan takımın formasını giyer? Mete Kalkavan'ın bir travması olduğunu biliyoruz. Biz gazetelerden öğrendik. Bununla ilgili nasıl bir soruşturma açılmaz?" açıklamasında bulundu.

"Verilmeyen bariz 10 pozisyon var"

Eden Timur açıklamasının devamında; "Verilmeyen bariz 10 tane pozisyon var. Antalyaspor maçındaki penaltı, aynı maçta Oliveira'nın aşiline basıldı, Giresunspor maçında Emre Akbaba'nın pozisyonu gösterilmedi bile, Giresunspor maçındaki Torreira konusu, Trabzonspor maçında Seferovic pozisyonu... Rakibimizin aynı pozisyonda penaltı alması, Gaziantep FK maçında Abdülkerim'in ikinci sarıdan kırmızı gördüğü pozisyon, dünkü bizim maçımızda Ross'un yaptığı hareket bizim lehimize verildi bu karar, aslında fauldü. Icardi'nin pozisyonu oluyor, 20 saniyede korner kullanılıyor. 20 saniyede incelenip, karar veriliyor. Ancak tekrarı 5. dakikada gösteriliyor. En doğru açı ise 9. dakikada gösteriliyor. Bu kadar geç verilmesinin sebebi, en masum açıyı bulmak ve kamuoyunu hazırlamak. VAR'la ilgili konularda uluslararası bir derste bilinen bir metafor varmış. Hakem VAR'a çağırıldığında pozisyonu izleyince, karnına yumruk yemiş gibi olmalıymış. Bizler de taraftar olarak ekran karşısında sürekli yumruğu yemiş gibi hissediyoruz." dedi. 

🟡GALATASARAY HABERLERİ🔴

Yayıncı kuruluş yorumu

Yayıncı kuruluş hakkında konuşan Timur; "Yönetmenlerin seçtiği görüntülerin, kulüpler tarafından gönderildiği çok bariz. Yayıncı kuruluş, gol atan oyuncunun ailesinin olduğu locayı nereden biliyor? Yayıncı kuruluşla VAR aynı görüntüleri inceliyor, yani böyle bir irtibatınız varsa başka şeyler de olabilir. Tartışmalı pozisyonlar için yayıncı kuruluş aranıp yönetmen aracından başka açılar isteniyor mu? Yayıncıya bu müdahele etme hakkını kim nerden, hangi ilişkilerle alıyor? Bu açılar özetlere eklenmiyor, hakem programlarında gösteriliyor." sözlerini sarf etti. 

Erden Timur'un açıklamasının devamı şöyle; 

"Bu ortamı bir savaş edasıyla, bir savaşmış gibi yönetenler var. Bunun ne anlamı var? Bu bir savaşsa, bu savaşı kendi menfaati için verenler değil, ülke futbolcu için verenler kazanacak. Her yerdeyiz dedik, anlatamadık. Bu kez anlayacağınız dilden konuşuyoruz. Vicdanıyla hareket edenlerle mücadele edemeyeceksiniz. Akılla, kararlılıkla hareket edenlerle baş edemeyeceksiniz. Bunu da bir tarafa yazın ve sakın unutmayın.

Galatasaray ceza alanına atılan paslar, kilit paslar, gol beklentisi, rakip ceza sahasında topla buluşmada lider. Birileri bunun olasılığını da anlatsın bize. Bu kadar istatistiğe sadece 3 penaltımız var. Bunun saçmalığını kimse kimseye anlatmaya kalkmasın. VAR da devreye girmiyor. Biz bundan sonra sadece kendimiz için değil, haksızlığa uğrayan her kulüp için mücadele etmeye varız. Bu mücadele kamuoyu ile birlikte olacak. Bundan sonra her hafta, bütün takımlara yapılan haksızlıklar GSTV'de "Futbol için Adalet" programında yayınlanacak.

Abdülkerim'in pozisyonunu söylerken, Ross'un pozisyonunu da söyledik. Buna devam edeceğiz. Hep birlikte olursak, kararlılıkla sonuç alacağız. Bu iş ancak böyle çözülür. Herkes için adalet, herkes için eşitlik. Türk futbolunun gelişmesi için başka yol yok. Biz bunu savaş olarak görmüyoruz ama görenlere diyorum ki; Korkun! Çünkü bu savaş istediğiniz gibi sonuçlanmayacak.

Yüzde 100 emin olduktan sonra isim isim herkesi ifşa edeceğiz. VAR hakemlerinin sayısı az diyorlar. Bize ne?"

Murat Ilgaz sorusuna cevap

Erden Timur; "Murat Ilgaz'ın istifası konusunda bir şey dile getirmedik. Galatasaray büyük bir camia, satranç tahtasındaki herhangi bir taş için masaya vurmaz. Masaya vurursa vezir için vurur, şah için vurur. Fenerbahçe'nin açıklaması konusunda bir açıklama yaptık. Zaten çok da bir şey söylemeye gerek yok. Suç mahalline ilk katil gidermiş. Yaptığımız açıklamayı üstlerine alıyorlarsa, söylenecek bir şey yok. Kendi için mücadele edenle doğruluk için mücadele eden bir mi? Hep Seyit Onbaşı örneği veririm. Yarın hesabına 1 milyar Dolar dense o yükü kaldırabilir miydi? Davası için kaldırdı. Biz de davamızın Seyit Onbaşı'sıyız..." açıklamasında bulundu.

Timur; "Kayrılan kulüp dediğimiz takım' Adana Demirspor değil. Onlar mücadelesini veriyor. Bahsettiğimiz takımın Fenerbahçe olduğu apaçık ortada. Aksine, Adana Demirspor'a haksızlık da yapıldı. Bu işlerin tamamen düzelmesi için düzenin değişmesi gerekiyor." sözlerini sarf etti. 

Sayfa Yükleniyor...