"Etiyopyalı atlet milli formayla başarılı olunca herkes mutlu..."

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Galatasaray Başkanı Burak Elmas ve Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, ortak yayına katıldı.

NTV Spor 14.07.2021 - 22:21 | Son Güncelleme: 15.07.2021 - 01:20

Habertürk TV'de kulüplerin ortak sorunlarının ele alındığı buluşmada dört başkan açıklamalarda bulundu. 

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi "Biz ne kadar barışık olursak camialarımız da birbiriyle o kadar barışık olacaktır. Biz sahadaki rekabetin dışında dostuz" ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ise "Sorunlarımız aynı, çıkarlarımız aynı. Saha dışında beraber hareket etmeliyiz" dedi.

Galatasaray Başkanı Burak Elmas da "Ciddi problemlerimiz var. Bunların kavga ederek çözülemeyeceği çok açık" şeklinde konuştu.

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu "Eğer sorunlar varsa, hepimizin sorunlarıdır. Bu sorunlar yılların problemi... Eğer buradaki en büyük paydaşlar 4 büyük kulüpse, en büyük sorumlu biziz" diye konuştu.

Yeni yabancı kuralıyla ilgili açıklamada bulunan Galatasaray Başkanı Burak Elmas "Bu işi düzeltmeyi başkalarına bırakmayacağız. Başarı için birinin haksızlığına göz yummamamız lazım. Kendisi teklif getirip, baskı yapan kulüpler olacağız. Bu sistemin değişmesi lazım. Hakemden tahkime kadar çok güzel çalışmalar yapmışlar. O çalışmalar ortaya çıkacak ve kulüpler olarak bunların arkasında durarak sistemi ya değiştireceğiz ya değiştireceğiz. Yabancı konusunda herkes mutabık. Bu kural kulüplerin iradesine rağmen ve samimiyetsizce alındı. Son dönemin en iyi milli takımı başarılı olamıyorsa, bunun yansıması bize dönemez. Son derece iyi bir milli takımımız var. Bu takım yabancı serbestliği zamanında çıktı. Bu oyuncularla milli takımda başarılı olamıyorsunuz. Milli marş okunmuyormuş. Etiyopyalı atlet şampiyon olunca herkes çok mutlu. Bugün Fransa şampiyonunda 3 Türk var, Premier League'de oyuncular var. Kişisel kaygılarla alınan kararlar var. Bu kararlar bize rağmen alınıyorlar. Federasyon büyük abilik yapıyor. İşi bilen biziz ve ortak bir talebimiz varsa yapılmalı" dedi.

ÇEBİ: 20 KULÜBÜZ, BİZİ KAALE ALMIYORSUNUZ

Konuyla ilgili olarak Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi "Türk futbolcuların ücreti 2-3'e katlandı bu karardan sonra. Alınan her türlü karar kulüplere zarar vermeye başladı. Bize karşı hakkaniyetli bir tavır yok. Hiçbir şey yapmadan 'Yerli sayısını artırıyorum.' dediğin zaman, beni zor durumda bırakıyorsun. Bizim Türk çocuklarımız kararın ertesi günü 3 milyonu 6 milyon yapıyorlar. TFF bunu yapmadan önce bize kaynak bulacak. Hükümetle görüşecek altyapıya önem vermemiz gerekiyor diye. Türk futbolcu yurtdışına gitmeye gerek görmüyor bu kararda. Rekabet olunca Türk futbolcular yurtdışına gidiyor. Federasyon, A Milli Takım için bir şey yapmak istiyorsa, bunun bedelini kulüpler ödeyemez. 20 kulübüz, birbirimiz için destek veriyoruz, imza atıp önünüze gönderiyoruz, kaale almıyorsunuz. Milli bir bakış açısı olabilir ancak bu Türk futboluna hizmet etmeyeceğini söylüyorum. Bunun faydası yok, zararı var. Kulüpler olarak yabancı sayısında sınırlama olmasını doğru bulmuyoruz" ifadelerini kullandı.

"EVET BİZ BİR YABANCI ÇÖPLÜĞÜ HALİNE GELDİK"

Yabancı konusuna da değinen Ağaoğlu, "Geçen sene hazırlıksız olduğumuzu, yerli kalitesini arttırmak için önlemler almamız gerektiğini anlattık. Yerli oyuncuyu yabancı oyuncuyla rekabet ortamına sokmadan, yerlinin gelişimini sağlamadan kalitesini artırmanız mümkün değil. Rezerv takım uygulaması yapalım dedik. 19 yaş altı takımı oyuncularını diğer kulüplerle mücadele ettiriyorsunuz. Oradaki mücadele düzeyiyle Süper Lig'deki aynı değil. Adı Gelişim Ligi ama gelişmesi mümkün değil. Kendi akranlarıyla mücadele ediyorlar. 3. Lig'den başlatalım bu takımları dedik. İki senede bunu çıkartamadılar. Yerli ve yabancı oyuncuyu rekabete sokarsak, yerli oyuncunun kalitesi zaten yükselecek." ifadelerini kullandı.

Yabancı kuralı ile ilgili olarak TFF ile daha önce bir toplantı yaptıklarını ve uzlaştıklarını söyleyen Koç, "Evet biz bir yabancı çöplüğü haline geldik. Ben olsam 30 yaşından bir gün dahi almış yabancının transferine izin vermem. Sayıyla sınırlayacağımıza başka kriterler getirelim. Sanki anlaşma olmamış gibi yabancı kuralını koydular. Net ihracatçı olursak rezerv lig imkanının oluşturulması gerekiyor ama yapılmıyor. Bunu biraz zorlayınca, devlet büyükleri adres veriliyor. Geçen sene kasım başında yayıncı ödemesi ne olacak pazarlıkları yapılıyor. Biz, 'Önerilen rakamları kabul etmiyoruz.' diyoruz. Paydaş biziz, oturup sorunları çözelim. Bugünkü açıklamada istatistikler verilmiş. Sezon ortasında bazı kulüplerin ihtiyacından dolayı yabancı sayısı arttırıldı. Tüm kulüplerin mutabakatı olan konuda, 'Yok hükmündesiniz' şeklinde bir davranışı kabul etmiyoruz. Bıçak kemiğe dayandı. Süreç yönetiminden ve argümanlardan rahatsızız." değerlendirmesinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...