Irkçı şarkıya eşlik eden Neuer hedefte

Bayern Münih ve Alman Milli Takımı'nın kalecisi Manuel Neuer, tatilde ırkçı Hırvat şarkısı Lijepa Li Si'yi söylerken görüntülendi. Oyuncunun bu hareketi tepki çekti.

NTV Spor 13.07.2020 - 19:07

Almanya'da şampiyonluğunu ilan eden Bayern Münih'te kaleci Manuel Neuer, tatil için Hırvatistan'a gitti.

8 kez Almanya şampiyonluğu yaşayan Neuer'in medyaya yansıyan görüntüsünde Hırvatistan'daki tatilinde Bayern Münih kaleci antrenörü Toni Tapalovic ve bazı Hırvat arkadaşlarıyla birlikte aşırı sağcı grup Thompson'dan Marko Perkovic'in "Lijepa Li Si" şarkısını seslendirdiği gözleniyor.

1990'larda Hırvatistan bağımsızlık savaşında kullandığı silahın markasından dolayı grubunun ismini Thomson yapan ve Nazi rejimi yanlılığıyla bilinen Marko Perkovic'in şarkısını söyleyen Neuer'e Alman basınından da tepki geldi. Bazı yayın organları “O’nun milli olması O’nu masum kılmaz” eleştirilerini getirdi. Neuer, şarkıyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı; ancak oyuncunun menajeri Alman file bekçisinin Hırvatça konuşamadığını vurguladı. 

Hırvat basınında ise, Nazi çağrışımları yapması nedeniyle tüm Avrupa'da yasaklanan şarkıya eşlik eden Neuer'in, bu kadar tepkiyi beklemediği iddia edildi.

'Lijepa Li Si' isimli şarkı, 1990'lardaki Bosna savaşı sonrası Hırvatistan'dan ayrı kalan Hersek-Bosna'nın ilhak özlemini de anlatıyor. 

Nazi destekli Hırvat aşırı milliyetçi Ustaşa yanlılığıyla bilinen Perkovic, Hırvatistan'ın önde gelen şarkıcılarından biri olarak görülüyor. Ustaşalar, 2. Dünya Savaşında binlerce Yahudi, Sırp ve diğer muhalif Hırvatları öldürürken; Perkovic, Amerika'da verdiği bir konserde Yahudi grupların protestosuyla karşılaşmıştı.

"Çok güzelsin" anlamındaki "Lijepa li Si" şarkısı, Hırvatistan Milli Takımı'nın maçları sırasında söyleniyor ve önde gelen marşlarından bir tanesi. Bir dönem Beşiktaş'ı da çalıştıran Slaven Bilic, Euro 2008 sırasında oyuncularını motive etmek için bu şarkıyı gitarıyla çalışmıştı ve bu basına yansımıştı.

Sayfa Yükleniyor...