"İyi ki VAR var; minimum 23 dakika eklemesi lazımdı"

Süper Lig yayıncısı beIN Sports'ta yayımlanan Trio programında Göztepe-Galatasaray maçının penıaltı pozisyonları masaya yatırıldı. Bülent Yıldırım, Lale Orta ve Deniz Çoban, karşılaşmanın hakeminin hatalı kararlar verdiğini ve VAR'ın bunları düzelttiği konusunda ortak görüş bildirdiler.

NTV Spor 22.02.2022 - 00:36

"Ligde kaliteli hakemimiz kalmadı" diyen Deniz Çoban, "Bizlerin bir sezonda yaptığı hataları artık bir maçta yapıyorlar. Arda Kardeşler ne zaman 3 büyük takımın maçını yönetirse bir maç iyi, bir maç kötü yönetiyor. Mesela Abdülkadir Bitigen 2 haftadır maç yönetebilecek bir hakemler arasındayken maç alamıyor. Çok enteresan. Hata yapan hakemler bir sonraki hafta yine maç alarak ödüllendiriliyor. Hakemler de artık neyin doğru, neyin yanlış olduğunu çözemiyor." dedi. 

45. dakikada Taylan'ın topa elle müdahalesi vear mı, penaltı kararı doğru mu?

Deniz Çoban: Göztepe'nin kazandığı ilk penaltı, aday hakemlere ders olarak gösterilecek türden.

Bülent Yıldırım: Defans kontrolsüz yakalandığı için Taylan koordinasyonsuz bir hamle yaptı. Taylan kolunu kaçıramadı. Net bir penaltı. Allah'tan hakem bunu gördü. Nadir doğru kararlarından bir tanesiydi.

Lale Orta: Penaltı kararı doğru.

68. dakikada Ömer Bayram'ın sebep olduğu ve Göztepe'nin kazandığı penaltı kararı doğru mu?

Deniz Çoban: Oyuncunun elleri kolları doğal konumda kalmalı. Elini genişletmeyecek. Bu pozisyonda VAR da belli belirsiz Ömer'in kaldırdığı ayağına bir teması var. Ancak kol genişliyor. Bu oyuncu topu ayağına doğru uzatırken, sekiyor. Açık ve net bir penaltı. Göğsünde FIFA kokartı var. Arda'ın (Kardeşler) beden diline bakalım. Bu beden dilinin ne olduğunu anlayamadım. Kalabalıktan birisine çıkarıp sarı kart verip yönetmeye devam edeceksin. 

Bülent Yıldırım: Burada da bir koordinasyon sorunu var. İhlal nedir? Kol, bu pozisyon özelinde doğal mıydı, kol genişledi mi? Ömer Bayram'ın sol kolu genişliyor. Bu top sağ koluna değse devam diyeceğiz. Burada oynamayı başaramadığı için ayağına değse de değmese de alanı genişlettiği için penaltı.

Lale Orta: VAR müdahelesini doğru buluyorum. Futbolcu topu stop etmek için ayağını kaldırıyor. Elinden destek alarak durdurmayı istiyor. Kolu doğal konumda değil. Üstünden geçeceğini fark ediyor, ayağıyla tutamayacağı topu elle kontrol ediyor. Elle oynama ve doğru bir penaltı kararı.

84. Arslanagic'in topa elle müdahalesi var mı, penaltı kararı doğru mu?

Deniz Çoban: Pozisyon hakemin önünde. Üç tane oyuncu yükseldiğinde açısını çok güzel ayarlamış. Orada oyuncunun elini kaçırma vakti var. Elini kaçırmıyor. Bedenini büyütüyor. Hakemin yakalama şansı var. Bu penaltı kararını kendisi değil VAR yardımıyla veriyor. İyi ki VAR var. Tartışmalı anların tamamı hakemin alanında.

Bülent Yıldırım: Eğer üç tane siyah-beyaz pozisyonda VAR müdahale ediyorsunuz sahadaki VAR'ın anlamı yok. Karşı kale arrkasından çok net görüyoruz ki bunu algılayacak konumda. Buna benzer tek bir şey kamuoyunda çok ses bulmadı. Burada çok doğru açıda bu topun bloke edilmesini nasıl görmedi. Pozisyon net bir penaltı.

Lale Orta: Arda'nın oyuncunun topa koluyla vurduğunu görmeliydi. Bu maçı kim yönetti. VAR'ın yönettiği bir maç oldu. Kesinlikle penaltı ve VAR'ın müdaelesi doğru.

90. dakikada Arslanagic'in topa elle dokunması var mı? İptal kararı doğru mu?

Deniz Çoban: Hakem yanlış yöne doğru hareketlendi. Pozisyonu göremiyor. Hatalı bir tespit yapıyor. Maç bu kadar sıkışmış. Daha atak olması gerekirken maç başındaki standardığını koruyor. Yine iyi ki VAR varmış.

Bülent Yıldırım: Neden hakem sola kaymaz? Eğer solda doğru yerde olsa, bu teması böyle değerlendirse hakemi asla değerlendirmezsin. FIFA hakemi olup yanlış açıda kalırsanız, yanlış bir penaltı verirseniz VAR'a gidiyorsunuz. Maçın hakemi sınıfta kalmıştır. Karar net iptal. Arslanagic'in anlamsız ikinci sarı kartı kurtulmuş oldu. VAR hakemi çok güzel bir örnek.

Lale Orta: Umut vaat eden bir pozisyondu. Sarı kart doğruydu. Ancak VAR müdahele etti. Çok doğru bir VAR müdahelesiydi. Futbolcuyu yanıltan futbolcunun kontrolsüz topa atlaması oldu. Topa kontrolsüz atlıyor. VAR'dan düzeltilmeseydi skandal penaltı kararı olacaktı. Hakemlerin VAR'la beraber sahadaki psikolojik durumlarının maç içerisinde değişebileceğini olumsuza gidebileceğini gözlemmliyorum.

90+4'te Berkan'ın Emre'ye müdahalesi var mı?

Bülent Yıldırım: Berkan olayı bloke ettiği için oradaki hamleyi kaçırabilirsiniz. Enterasan bir şekilde maç Göztep'nin birinci bölgesinde geçmeye başladı. VAR hakemi tekniği açısından bir kanıt gördü. Tespiti zor oldu muhtemelen. Emre canı yanıp yerde kalmasa yakalanabilir miydi? 

Deniz Çoban: Hakemi maç boyunca eleştirmeyeceğim tek pozisyon bu olur.

Lale Orta: Penaltı kararı doğru.

"MAÇA MİNUMUM 23 DAKİKA EKLEMESİ LAZIM"

Deniz Çoban:  Ömer'in elle oynaması 7 dakika. Arslanagic'in elle oynama süresi 4 dakika. Arslanagc'in elle oynama ve iptali 2 dakika. Berkan'ın emre'ye müdahalesi 7 dakika. Toplam 20 dakika. Diğer sakatlıklar, penaltılar, oyunun durduğu anlar buna dahil değil. Hakem bu maça 13 dakika ekledi. Minumum 23 dakika eklemesi lazımdı. Hakemlerin en çok hata yaptığı konu olmaya başladı kaybolan süre.

Sayfa Yükleniyor...