Olaylı Göztepe - Altay maçı | İzmir Valiliği'nden açıklama: Fişekler stata nasıl sokuldu?

Göztepe ile Altay arasında oynanan İzmir derbisinde büyük olaylar çıktı. Sahaya giren bir taraftar Altay kalecisine korner direği ile vurdu. İşaret fişeği isabet eden bir taraftar da ağır yaralandı.

NTV Spor 28.11.2022 - 07:39
Son Güncelleme: 28.11.2022 - 07:45

Spor Toto 1. Lig’de Göztepe ile Altay arasında oynanan maç saha olayları nedeniyle tatil edildi. Sahaya giren bir taraftar elindeki bayrak direği ile Altay kalecisine saldırdı.

- Neler yaşandı?

Karşılaşmanın 20. dakikasında iki takım taraftarları arasında tribünde gerginlik yaşandı. Göztepe taraftarının bulunduğu tribüne yanıcı ve patlayıcı maddeler atıldı. Yüzüne fişek isabet eden bir taraftar yaralandı. Sahaya ambulans girdi. Bu sırada sahaya atlayan bir taraftar korner direğini yerinden sökerek Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç'e vurdu.

Yaralanan kaleci hastaneye kaldırıldı. Başına dkiş atılan Özenç’in durumunun iyi olduğu açıklandı. Yaralanan Göztepe taraftarının da bilincinin açık olduğu ve hayati tehlikesinin bulunmadığı ifade edildi. Çenesinde ve dişlerinde ağır hasar oluşan taraftar ameliyat edildi.

Hakem tarafından tatil edilen karşılaşmayla ilgili kararı Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu verecek. 

- Valilik'ten açıklama: Fişekler stata nasıl sokuldu?

İzmir derbisinde bir Göztepe taraftarının yaralanmasına neden olan yabancı maddelerin görevli ambulans şirketi şoförleri tarafından stat tuvaletine bırakıldığı, olayla ilgili 21 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

İzmir Valiliğinden yapılan açıklamada, Gürsel Aksel Stadı'ndaki Göztepe-Altay müsabakanın 19. dakikasında siyah-beyazlı taraftarların yer aldığı tribünden yanıcı maddenin Göztepe taraftarlarına fırlatıldığı belirtildi.

Fişeğin Göztepe taraftarı Mehmet Çakır'a isabet ettiğinin bildirildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İlimiz Gürsel Aksel Stadyumu'nda 27.11.2022 günü oynanan Göztepe — Altay Spor Toto 1. Lig müsabakası ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür.

Bahse konu maçın 19. dakikasında misafir tribününün bulunduğu kısımdan, işaret fişeği diye tabir edilen yanıcı madde Göztepe taraftarlarına firlatılmıştır.

Fişek Göztepe taraftarı Mehmet Çakır'a isabet etmiş ve yaralanmasına neden olmuş, Çakır hastaneye intikal ettirilerek tedavi altına alınmıştır.

Olayın ardından statta yapılan kamera tespit çahşmalarından, misafir takım tribününde sis diye tabir edilen yanıcı maddelerin yakıldığı belirlenmiş ve sisin yoğun olduğu yerdeki taraftarlar tespit edilerek emniyet güçlerimiz tarafından göz altına alınmıştır.

Yapılan soruşturma neticesinde, sis ve işaret fişeğini, statta görevli özel ambulans şirketi şoförlerinin stat tuvaletine bıraktığı ve oradan taraflara dağıtım yapıldığı anlaşılmıştır.

Kamera tespit çalışmalarında da ambulans şoförlerinin, 16.34'te 2 sırt çantasıyla misafir tribününün bulunduğu tuvaletlere girdiği ve akabinde yoğun telefon görüşmeleri yaptıkları görülmüştür.

Sırt çantalarını misafir tribünü tuvaletlerine sokan özel ambulans şirketi görevlisi A.G. ve H.K. isimli şahıslar gözaltına alınmıştır.

Tribünde ise suç unsuru malzemeleri kullanan D.D., E.Y ve K.E.'nin organize şekilde suçu gerçekleştirdiği anlaşılmış olup, olayla ilgili toplam 21 şahıs yakalanarak haklarında gerekli adli işlemler başlatılmıştır."

- Geç saatte stattan ayrıldılar

Göztepe-Altay karşılaşmasının ardından statta bekletilen Altaylı taraftarlar, stadı terk etti.

Gürsel Aksel Stadı'nda bir Göztepe taraftarı ile Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç'in yaralanmasından sonra hakem tarafından tatil edilen müsabakada Altaylı futbolcular ile taraftarlar güvenlik gerekçesiyle statta bekletildi.

Altaylı futbolcuların Emniyet Müdürlüğüne ait minibüslerle stattan ayrılmasından sonra siyah-beyazlı taraftarlar da yaklaşık 6,5 saat bekleyişin ardından polis ekipleri gözetiminde otobüslerle stadı terk etti.

Sayfa Yükleniyor...