Manchester City'den Premier Lig tarihine geçen satış

Manchester City geçen sezon nefes kesen bir yarışın ardından Liverpool'un önünde şampiyonluğa ulaşırken; yaz transfer dönemini yine hareketli geçirdi. Maviler, bu kez aldığı oyunculardan çok sattıklarıyla da dikkat çekti. Zira City, Premier Lig tarihinin oyuncu satışlarından bir sezonda en yüksek bonservis bedeli elde eden kulübü oldu.

NTV Spor 03.08.2022 - 18:27

Manchester City yaz transfer döneminde kadrosunu şimdilik sadece dört isimle takviye etti. Buna karşın City, yeni sezonda da yenilmesi en çok istenen ve zor takımlardan biri olacak.

Premier Lig'in son şampiyonu geçen yıllarda aldığı oyuncularla dikkat çekerken bu kez tersi bir durum yaşandı. Kulüp Başkanı Haldun el-Mübarek yeni sezon öncesi büyük bir temizlik yaptı. Maviler, bu sezon şimdiye kadar sattıklarıyla Premier Lig tarihinde bir sezonda en çok bonservis elde eden kulüp oldu.

Manchester City'de yeni sezon öncesi bazı oyuncular kiralıktan döndü. Pep Guardiola'nın ekibi en yüksek transfer meblağını ise Borussia Dortmund'dan Erling Haaland için ödedi. Norveçli golcüyü 75 milyon Euro serbest kalma bedelini ödeyerek renklerine katan City, Leeds United'dan Kalvin Phillips için ise 45 milyon Sterlin'lik bir yükümlülüğün altına girdi.

TÜM TRANSFER HABERLERİ

Alman kaleci Stegan Ortega'yı bedelsiz olarak renklerine katan Manchester City buna karşın, 10 futbolcuyla yolarını ayırdı.

City, sattığı oyuncularla da İngiltere Premier Lig rekoru kırdı. Manchester City'nin yüksek rakamlı satışları Chelsea ve Arsenal'e oldu. Raheem Sterling, Chelsea'ye 47.5; Arsenal'e ise Gabriel Jesus 45 ve Oleks Zinchenko 32 milyon Sterlin'e satıldı. 

Yolların ayrıldığı diğer isimler ise Gavin Bazunu (Southampton - 15), Romeo Lavia (Southampton - 14), Pedro Porro (Sporting - 7 ) Darko Gyabi (Leeds United - 5), Ko Itakura (Monchengladbach - 5 ), Aro Muric (Burnley - 2.5) Egan Riley (Burnley -1 ) oldu. Yolların ayrılması planlanan diğer isimler de var ancak bu 10 oyuncudan Manchester City kasasına toplam 174 milyon Sterlin koydu ve Premier Lig rekoru kırdı. Yaz sezonunda satışlardan en yüksek bonservis bedelini elde eden Manchester City, 5 yıl önce Chelsea'ye ait 166 milyon Sterlin'lik rekoru geride bıraktı.

Bunlara ek olarak Manchester City, Ferran Torres'i Ocak ayında Barcelona'ya 55 milyon Sterlin'e satmıştı.

Sayfa Yükleniyor...