Hapis cezası istenen Neymar'ın davasında karar açıklandı

İspanya'da görülen Neymar'a yönelik yolsuzluk ve dolandırıcılık suçlamalarının yer aldığı davada karar açıklandı.

NTV Spor 28.10.2022 - 18:45
AP

Neymar'ın 2013 yılında Santos'tan Barcelona'ya transferi hakkında iddia edilen yolsuzluk davasında karar verildi. Brezilyalı yıldız, babası ve yöneticiler için açılan dava delil yetersizliği nedeniyle kapandı.

Savcılar başlangıçta 30 yaşındaki oyuncu için iki yıl hapis cezası ve 10 milyon euro para cezası talep etmişti. Davadaki diğer sanıklar arasında Neymar'ın ebeveynleri, eski Barcelona başkanları Josep Maria Bartomeu ile Sandro Rosell ve eski Santos başkanı Odilio Rodrigues de yer aldı.

- Neler yaşandı?

Neymar'ın ekonomik haklarının yüzde 40'lık hissesini 17 yaşındayken 2 milyon euro karşılığında satın alan yatırım şirketi DIS, transfer ücretinin değerinin düşük gösterilmesi nedeniyle konuyu yargıya taşımıştı. DIS avukatı Paulo Nasser, 60 milyon euroya kadar teklifte bulunan kulüpler olduğunu iddia etti. Barcelona ise Neymar'ın transferinde bedelin 57,1 milyon euro olduğunu ve bunun 40 milyon eurosunun ailesine ödendiğini söyledi. DIS, Santos'a ödenen 17,1 milyon euronun yüzde 40'ını aldı.

İddianameye göre, o dönem Barcelona Kulübü Başkanı olan Rossell, normal şartlarda 2014'te Santos ile sözleşmesi sona erecek olan Neymar'ı transfer etmek için 2011 yılında futbolcunun menajeri olan babası ve kulüp yöneticileriyle ön anlaşma yapıyor.

Savcılık, bu anlaşmanın diğer kulüplerin serbest bir şekilde Neymar'a teklif götürmelerini engellediğini ve DIS Grubu'nu transferden daha fazla kazanç elde etmekten mağdur bıraktığını ileri sürmüştü.

"Çok fazla kulüpten teklif vardı ama benim hayalim her zaman Barcelona'da forma giymekti." diyen Neymar, son anda sadece Real Madrid ve Barcelona seçeneklerinin kaldığını ancak "yüreğinin sesini dinleyerek Barça'ya gittiğini" söyledi.

Sayfa Yükleniyor...