Pro Lisansı var mı? Galatasaray ile anılan Domenec Torrent kimdir?

Galatasaray'da teknik direktörlük görevine kimin getireleceği merak ediliyor. Yönetim arayışına başlarken sarı-kırmızılı kulüp için Domenec Torrent ismi iddia edildi. Pep Guardiola ile çalışan Domenec Torrent kimdir, hangi takımları çalıştırdı?

NTV Spor 10.01.2022 - 17:40 | Son Güncelleme: 10.01.2022 - 17:46

Galatasaray'da Fatih Terim dönemi 4. kez noktalandı. Başarısız sonuçların ardından deneyimli teknik adamla yollar ayrıldı.

Yönetim, yabancı bir teknik adamı göreve getirmeyi planlıyor.

- Galatasaray'ın yeni teknik direktörü kim olacak?

Bayern Münih ve Manchester City’de Pep Guardiola’nın yardımcılığını da yapan Domenec Torrent ile temas kuruldu.

Yönetimin Türk çalıştırıcı olarak ilk adayı ise Okan Buruk. Ancak yöneticiler, Buruk hakkında fikir birliğine varamadı.

- Domenec Torrent kimdir, hangi takımları çalıştırdı?

1962 doğumlu Torrent, Katalan kulüpleri Unio Esportiva Olot ve Guixols’ta Futbol oynadıktan sonra 27 yaşında kramponlarını asıp antrenörlüğe başladı. CF Palafrugell, Palamos CF ve Girona FC kulüplerinde teknik direktörlük yapan Domenec Torrent, 2007’de Barcelona B takımında Pep Guardiola’nın yardımcısı oldu.

Barcelona’nın 2008-2012 yılları arasındaki 13 kupalı o muhteşem döneminde de Guardiola’nın yardımcılığını yapan Torrent, Bayern Münih ve Manchester City zamanlarında da teknik kadronun ayrılmaz parçalarından biri oldu. 

- Hangi takımları çalıştırdı?

2018 yılında Guardiola’nın ekibinden ayrılan Torrent, Manchester City’nin sahibi City Group’un bünyesinde yer alan ABD takımı New York City’nin başına geçti. Burada geçirdiği bir sezonun ardından bir yıl takım çalıştırmayan İspanyol teknik adam Temmuz 2020’de bu kez şansını Brezilya ekibi Flamengo’da denedi. Burada da umduğunu bulamayan Torrent 4 ay sonunda görevinden ayrıldı. 59 yaşındaki İspanyol çalıştırıcı, Kasım 2020’den bu yana herhangi bir takımda görev yapmıyor. 

- Guardiola ile 521 maça çıktı

Kariyerinin büyük bölümünde Pep Guardiola’nın ayak izlerini en yakından takip eden isimlerden biri olan Domenec Torrent, efsanevi teknik adamla birlikte 521 maça çıktı. 2007’de Guardiola’nın ekibine katılmadan önce ve 2018’de ayrıldıktan sonra teknik direktörlük yapan Torrent, toplam 86 maçta takım yönetti. Torrent bu karşılaşmalarda 44 galibiyet alırken 29 kez de sahadan mağlubiyetle ayrıldı.

- Pro Lisans'ı var mı? Hangi oyun sistemini tercih ediyor?

Domenec Torrent, teknik direktör olarak çıktığı maçlarda 1,76 puan ortalaması yakaladı. UEFA Pro Lisans sahibi olan Torrent’in tercih ettiği oyun sistemi 4-2-3-1.

Sayfa Yükleniyor...