Sırplar bu kez taraftarıyla gündem: Irkçılık yaptılar

Sırbistan Milli Takımı hakkında iddialar sürerken, İsviçre maçında taraftarlarının ırkçılık yaptıkları iddiası da gündeme geldi.

NTV Spor 04.12.2022 - 18:22

Dünya Kupası'nda son olarak İsviçre ile karşılaşan Sırbistan'da Kosova asıllı İsviçreli oyuncular ile Sırp oyuncular arasında gerilim yaşanmıştı. 

Zorlu mücadelenin 90+4'üncü dakikasında Kosova asıllı Granit Xhaka ile Sırp oyuncu Milenkovic arasında tansiyon yükseldi. 

Bu sırada Breel Embolo, Sırbistan'dan bir başka futbolcu ile tartıştı. Granit Xhaka ile Milenkovic arasında yaşanan tartışma sebebiyle iki takım futbolcuları arasında sinirler gerildi.

Müsabakanın hakemi yaşananalar sonrası Granit Xhaka ile Milenkovic'e sarı kart gösterdi.

Taraftarlar ırkçılık yaptı

The Guardian'da yer alan habere göre; Sırp taraftarlar, maç sırasında İsviçreli oyuncular aleyhinde ırkçı tezahüratlar yaptılar. 

Yine haberde yer alan bilgiye göre; Hassan Rahmani adında Kosova doğumlu taraftarı,n Arnavutluk bayrağını stadyuma sokmasına izin verilmedi. Ancak Sırp taraftarların kendi sembollerini stadyuma sokmasına izin verilmişti. 

FIFA'nın hali hazırda açtığı bir soruşturma var

FIFA, Katar'da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası'nda Brezilya ile karşılaşan Sırbistan'ın, soyunma odasında, Kosova'yı "Sırbistan'ın parçasıymış gibi gösteren" flama dolayısıyla Sırbistan Futbol Federasyonu'na disiplin soruşturması başlatmıştı.

Bölgede tepki

FIFA Dünya Kupası'nda rakibi Brezilya ile karşılaşan Sırbistan takımının soyunma odasında, "Teslim olmak yok" yazılı, "Kosova haritasına resmedilmiş Sırbistan bayrağı" bölgede tepkiyle karşılandı.

Kosova Futbol Federasyonu, konuyla ilgili şikayette bulunduklarını ve FIFA'nın olayla ilgili Sırbistan Futbol Federasyonu'na "disiplin soruşturması" başlattığını duyurdu.

Kosova Kültür, Gençlik ve Spor Bakanı Hajrulla Ceku, eylemi, "Dünya Kupası'nı nefret dolu, yabancı düşmanı ve soykırım mesajları yaymak için kullanıyorlar." şeklinde değerlendirdi.

Sırbistan, 2008'de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova'yı kendi toprağı olarak görüyor.

2018'de de benzeri yaşanmıştı

Rusya'nın ev sahipliğinde düzenlenen 2018 Dünya Kupası'nda İsviçre ile Sırbistan'ın karşı karşıya geldiği grup maçında Xherdan Shaqiri ile Granit Xhaka'nın gol sevinçlerinde kullandığı 'Çift başlı kartal' sembolü dikkat çekmişti.

FIFA, İsviçre Milli Takımı'nın aslen Kosova Arnavutu olan yıldızları Granit Xhaka ile Xherdan Shaqiri'nin bu hareketi nedeniyle disiplin soruşturması başlatmıştı.

Sayfa Yükleniyor...