Suç örgütü bağlantısı iddiaları istifayı getirdi

Cinayet, gasp ve uyuşturucu satışı suçlamaları yapılan bir taraftar grubuyla bağlantısı olduğu iddia edilen Sırbistan Futbol Federasyonu Başkanı Slavisa Kokeza, istifa etti.

NTV Spor 23.03.2021 - 00:01

Sırbistan Futbol Federasyonu Başkanı Slavisa Kokeza istifa etti. Nedeni ise suça karışan bir taraftar grubuyla bağlantılı olduğu iddiası...

Sırbistan'ın Dünya Kupası elemelerinde İrlanda ve Portekiz oynayacağı maç öncesi istifasını sunan Slavisa, geçen ay polis tarafından sorgulanmıştı. Ocak ayında tutuklanan Partizan Belgrad taraftar grubu başkanı ile bağlantısı olduğu iddia edilen Kokeza suçlamaları kesin bir dille reddetti ve milli takımın maça sakin kafayla gitmesi için bu kararı aldığını açıkladı.

Polis soruşturmasının detayları medyaya yansırken, ilk başta Slavisa Kokeza istifayı reddetti. Ancak kamuoyu baskısının ardından Kokeza görevden ayrıldığını duyurdu.

Sırbistan Futbol Federasyonu Başkanlığına geçici olarak Kokeza'nın yardımcısı Marko Pantelic atandı.

Partizan Belgrad taraftar grubu lideri, Sırbistan başkentindeki kulüp stadının özel bir sığınağında rakip takım taraftarlarına  işkence etme ve öldürme suçlaması bulunuyor. Taraftar grubunın popülist Sırbistan Başkanı Aleksandar Vucic'i öldürme planları da olduğu iddia edildi. Kokeza ise Vucic'in yakın destekçilerinden biri olarak tanınıyor. 

Sırbistan'da geçen Pazartesi günü de dolandırıcılıktan 4 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılan Dinamo Zagreb'in teknik direktörü Zoran Mamic istifa etmişti. Hırvatistan Yüksek Mahkemesi, Mamic'in kardeşi eski Dinamo başkanı Zdravko ile birlikte eski kulüp direktörü Damir Vrbanovic ve eski vergi görevlisi Milan Pernar'ı da hapis cezasına çarptırmıştı. 4 ismin 1.9 milyon Dolar'lık vergi kaçırdıkları ve oyuncuların transferlerinden yaklaşık 18 milyon Euro'yu zimmetlerine geçirdikleri iddia edilmişti.

Sayfa Yükleniyor...