Twitter parasına 15 dev!

Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk, bu ay açıklanan Forbes geleneksel milyarderler listesinde ilk kez zirveye çıkarken; Twitter'ı satın almasıyla da gündeme geldi. 273,6 milyar Dolar'lık serveti bulunan Musk, sosyal medya devi için 44 milyar Dolar ödedi. Musk, bu rakamla Dünyanın en büyük liglerini ve Avrupa'nın 15 elit takımını birden satın alabilirdi.

NTV Spor 28.04.2022 - 12:18
Son Güncelleme: 28.04.2022 - 13:15

Dünyanın en zengin iş insanı unvanını alışveriş sitesi Amazon'un başkanı Jeff Bezos'tan bu yıl devralan Elon Musk, son olarak Twitter'ı alarak isminden bir kez daha söz ettirdi. 10 yıl önce 2 milyar Dolar serveti bulunan; buna karşın sadece geçen yıl serveti 68 milyar Dolar artan ve 273.6 milyar Dolar'a çıkan Musk, Twitter'a 44 milyar Dolar ödedi.

Musk'ın bu adımı sonrası 'Twitter'a ödediği rakamla neler yapılabilirdi?' sorusu akıllara geldi. İşte spor dünyasını ilgilendiren senaryolar...

Elon Musk, servetiyle Amerika Birleşik Devletleri'nin önde gelen lig organizasyonlarını ve Avrupa'nın 15 elit takımını satın alabilirdi.

Spor bilgi sitesi Sportico'nun verilerine göre Amerikan Futbol Ligi (NFL) 112, Ulusal Basketbol Ligi (NBA) 71, Beyzbol Ligi (MLB) 66 milyon ve Hokey Ligi (NHL) 30 Milyar Dolar'lık bir büyüklüğe sahip. Musk, servetiyle bu liglerin tamamanı satın alabilirdi. Musk, NBA, NHL ve MLB'yi satın aldığı takdirde geriye yaklaşık 100 milyar Dolar'lık bir serveti daha artabilirdi.

TWITTER PARASINA AVRUPA'NIN 15 BÜYÜK KULÜBÜ

Musk, Twitter'ı satın almasaydı sosyal medya devine ödediği rakamla, kurallar el verseydi Avrupa'nın 15 futbol takımının sahibi olabilirdi. Zira UEFA, organizasyonlarına aynı kurum veya kişinin sahip olduğu kulüplerin katılmasına izin vermiyor.

Avrupa'nın 15 büyük kulübünün dünyaca ünlü ekonomi dergisi Forbes'a göre toplam değeri 41 milyar Euro (42,79 milyar Dolar) ediyor.

Kulüplerin değerleri şöyle:

Barcelona: 4.49 milyar Euro
Real Madrid: 4.4 milyar Euro
Bayern Münih: 3.98 milyar Euro
Manchester United: 3.9 milyar Euro
Liverpool: 3.87 milyar Euro
Manchester City: 3.77 milyar Euro
Chelsea: 3.02 milyar Euro
Arsenal: 2.64 milyar Euro
PSG: 2.36 milyar Euro
Tottenham: 2.17 milyar Euro
Juventus: 1.84 milyar Euro
Dortmund: 1.79 milyar Euro
Atletico 940 milyon Euro
Inter 70 milyon Euro
Everton: 620 milyon Euro

Toplam: 40.63 milyar Euro

KAYNAK: Forbes

ELON MUSK KİMDİR? SERVETİ NE KADAR?
Dünyanın en zengin insanı Elon Must, son olarak Twitter'e satın aldı. Yüzyılın en büyük girişimcisi olarak kabul edilen Musk, 28 Haziran 1971 günü Güney Afrika’nın başkenti Pretorya’da doğdu. Babası Güney Afrikalı annesi Kanadalı olan Musk, henüz 12 yaşındayken bir video oyunu geliştirerek bilgisayar ve girişim dünyasına erken yaşlarda adım attı. Geliştirdiği oyunu bir bilgisayar dergisine sattı.

Zorunlu askerlik hizmeti olduğu için 1988'de Kanada pasaportu alan ve Güney Afrika'dan ayrılan Musk, Kanada Ontario'daki Queen's Üniversitesine kabul edildi. 1992'de ise ABD’deki Pennsylvania Üniversitesine geçiş yaptı. Nihayetinde 1997'de fizik ve ekonomi alanında lisans mezunu oldu. California'daki Stanford Üniversitesinde fizik yüksek lisansına kaydoldu ancak okula gitmeyerek bıraktı.

ELON MUSK'IN SERVETİ
Elektronik ödeme şirketi PayPal'ın kurucu ortağı ve uzay şirketi SpaceX'i kuran Elon Musk, Elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın CEO'su olmasının yanı sıra ilk önemli yatırımcılardan biriydi. Aynı zamanda Boring Company, SolarCity, Neuralink gibi pek çok girişimi ve yatırımı da bulunuyor.

SPACEX’İN KURUCUSU KİM?
İnsan neslinin devam etmesi için insanlığın Dünya dışına çıkarak çok gezegenli bir tür haline gelmesi gerektiğini savunan Elon Musk, roketatarların büyük masrafından hiçbir zaman memnun olmadı. Bu nedenle, 2002 yılında daha uygun fiyatlı roketler yapmak için Space Exploration Technologies'i (SpaceX) kurdu.

İlk iki roketi Falcon 1 (ilk olarak 2006'da fırlatıldı) ve daha büyük Falcon 9 (ilk olarak 2010'da fırlatıldı) idi ve bunlar rakip roketlerden çok daha ucuza mal olacak şekilde tasarlandı. Üçüncü roket Falcon Heavy’i (ilk olarak 2018'de fırlatıldı) Dünya’nın yörüngesine 53.000 kg kargo ve insan taşıyacak şekilde geliştirdiler. SpaceX’in en büyük rakibi Boeing Company'nin Delta IV Heavy roketinin neredeyse iki katı fazla bir yük anlamına geliyor. Üstelik SpaceX’in maliyeti üçte bir daha az.

Milyarder Elon Musk’ın şirketi SpaceX, Super Heavy-Starship sistemini duyurdu. Bu roketin ilk aşaması, alçak Dünya yörüngesine 100.000 kg yük taşıyabilecek. Bu yük ise, Dünya'daki şehirler arasında hızlı ulaşım sağlamanın yanı sıra Ay ve Mars'ta insanların yaşayabileceği üsler inşa etmek için tasarlanmış Starship uzay aracı olacak.

SpaceX ayrıca Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) malzeme taşıyan Dragon uzay aracını da geliştirdi. Dragon en fazla yedi astronot taşımakta. Bu projesiyle ise Musk, tamamen yeniden kullanılabilir bir roket geliştirerek uzay uçuşunun maliyetini düşürmeye çalışıyor.

Kanadalı girişimci Musk, SpaceX'in CEO'su olmasının yanı sıra Falcon roketleri Dragon ve Grasshopper'ın yapımında da baş tasarımcı.

Sayfa Yükleniyor...