Yolsuzlukla suçlanan Abramovich'e İngiltere'ye giriş yasağı

İngiltere, Chelsea'nin sahibi Roman Abramovich için yaptırımlara hazırlanıyor. BBC'nin haberine göre, İşçi Partisi milletvekileri, hükümeti Rus milyarderin malvarlıklarına el koymaya çağırdı.

NTV Spor 24.02.2022 - 21:26

Rusya'nın Ukrayna'ya olan işgali sonrası Chelsea'nin sahibi Roman Abramovich, mal varlıklarına el koyulması çağrılarıyla karşı karşıya kaldı.

İngiltere İşçi Partisi Milletvekili, Rus milyarderin futbol kulübüne sahip olma hakkından yoksun bırakılması yönünde çağrıda bulundu.

Yolsuzluk belgesi

Daily Mail'in haberine göre, Roman Abramovich Vladimir Putin'e olan yakınlığından dolayı İngiltere'de yaşamaktan fiilen men edildi.

İşçi Partisi Milletvekili Chris Bryant, Rus milyarderin yolsuzlukla bağlantılı olduğu iddia ettiği raporları İçişleri Bakanlığı'na sundu. Belgenin 2019'a ait olduğunu belirten Chris Bryant, 55 yaşındaki iş insanı için derhal harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

Roman Abramovich nasıl büyüdü?

Roman Abramovich, Rusya'nın en zengin kişilerinden biri ve Putin'e yakınlığıyla tanınıyor. Abramovich, Chelsea'nin yanı sıra özel yatırım şirketi Millhouse LLC'nin de sahibidir. 1990'larda Sovyetler Birliği'nin çöküşünün ardından servetini petrol yatırımlarıyla inşa etti.

Abramovich, Haziran 2003'te Chelsea'yi satın aldı ve yatırımlarıyla kulübü Avrupa futbolunun en başarılı takımlarından biri haline getirdi. 

Rus iş insanı, kulübü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talimatıyla satın aldığı iddiasına yer verilen bir kitap nedeniyle HarperCollins yayınevine ve yazar Catherine Belton'a dava açmıştı.

2018 yılında Abramovich, Birleşik Krallık'taki vizesini uzatmak için başvuruda bulunurken gecikmeler yaşadı ve sonunda başvurusunu geri çekti. Daha sonra İsrail pasaportu edinen Rus milyarder, Ekim 2021'de Londra'ya İsrail vatandaşı olarak giriş yaptı.

Roman Abramovich'in toplam serveti ne kadar?

Göçmen idaresi yetkililerin, Kensington Sarayı yakınında 125 milyon sterlinlik bir malikaneye sahip olan Abramovich'in İngiltere'de ikamet etmesini imkansız hale getirme talimatı aldığı bildiriliyor.

Abramovich'in İngiltere'deki servetinin büyük kısmı, Londra borsasında işlem gören çelik ve madencilik devi Evraz'da bulunuyor. Abramovich'in toplam servetinin 8,4 milyar sterlin olduğu tahmin ediliyor.

Öte yandan İçişleri Bakanı Priti Patel, yabancı yatırımcılara Birleşik Krallık'ta hızlı oturma izni sunan 1. Aşama yatırımcı vizelerinin yürürlükten kaldırıldığını duyurdu.

Sayfa Yükleniyor...