Yusuf Demir Milli Takım'da ve yerli statüsünde oynayabilir mi?

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Aras kargo ile yapılan sponsorluk anlaşması sırasında Yusuf Demir'in Türk Milli Takımı'nda oynaması için temasların sürdüğünü söyledi. Özbek'in bu sözleri FIFA kurallarına göre mümkün değil. Ancak genç oyuncu, yerli statüsünde oynayabilir. Bunun için de TFF'nin talimatlarda değişikliğe gitmesi gerekiyor.

NTV Spor 19.09.2022 - 16:40
Son Güncelleme: 19.09.2022 - 16:57
Anadolu Ajansı

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Türk asıllı Avusturyalı futbolcuları Yusuf Demir'in yerli statüsünde oynaması için Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile temasa geçtiklerini söyledi. "Yeni transferlerden Yusuf Demir'in Türk statüsünde oynaması için girişimde bulunup bulunmayacaklarının sorulması üzerine Özbek, "Yusuf Demir ile ilgili temaslarımız sürüyor. Türk futboluna önemli hizmetler verebileceğini düşündüğümüz çok genç bir kardeşimiz. Bu genç yaşta son derece başarılı performansı oldu. Bu anlamda temaslarımız var. Federasyonumuzun da buna pozitif bakacağını düşünüyorum. Özellikle Türk Milli Takımı'nın Yusuf'u kazanması gerektiğini düşünüyorum." diye konuştu.

Yusuf Demir Türkiye A Milli Futbol Takımı'nda oynayabilir mi?

Dursun Özbek'in bu açıklamalarına karşın; Yusuf Demir, FIFA talimatlarına göre Milli Takım'da oynayamıyor. FIFA, Eylül 2020'de yaptığı talimat değişikliğiyle 21 yaş altındaki oyunculara milli takım değiştirme hakkı tanıdı. Ancak bir de şart koştu. En fazla 3 maçta oynaması gerekiyordu. Yusuf Demir ise bu hakkını kaybetti. Geçen sezon başında Barcelona'ya transfer olan ancak İspanyol ekibi tarafından daha sonra gözden çıkarılan genç oyuncu, Avusturya Milli Takımıyla 4 maça çıktı. 

Galatasaraylı Yusuf Demir yerli statüsünde oynayabilir mi?
Yusuf Demir’in mavi kartı olması Türkiye Futbol Federasyonu'nun talimatlarına göre Türk statüsünde oynamasına yetmiyor.

TFF’nin yayınladığı 2022-2023 Futbol Sezonu İlan Edilmesi Gereken Hususlar başlıklı belgeye göre; “A Takım Listesinde yer alacak en az 14 futbolcunun, Türkiye A Milli Futbol Takımında oynama uygunluğuna sahip futbolcu olması zorunludur. Bu kuralın ilk olarak yürürlüğe girdiği 15 Haziran 2015 tarihinden önce başka ülke A Milli Futbol Takımlarını tercih etmiş futbolcular açısından Türkiye A Milli Futbol Takımı'nda oynama uygunluğu şartı aranmaz” ibaresi yer alıyor.


Buna göre; Yusuf Demir, 15 Haziran 2015’ten sonra Avusturya Milli Takımıyla 4 maça çıktığından dolayı yabancı statüsünde sayılıyor.

2015 öncesi mavi kart alan futbolcular Türkiye Milli Takımı'nda yer alma şansı olsun olmasın Türk statüsünde forma giyebiliyor. Mesut Özil, bu statüden dolayı Başakşehir'de yerli statüsünde oynuyor. 2015 öncesi Avusturya Milli Takımı'nı seçen ve mavi kartı bulunan Beşiktaş’ın eski futbolcusu Veli Kavlak Türkiye’de yerli statüsünde sayılmıştı.

Yusuf Demir'in Türkiye Milli Takımı'nda oynama şansı bulunmuyor. Genç oyuncunun yerli statüsünde oynayabilmesi için TFF'nin talimat değiştirmesi gerekiyor. TFF, "Türkiye vatandaşlığı veya mavi kartı bulunanlar yerli statüsünde oynayabilir" derse, Yusuf Demir de gelecek sezondan itibaren yerli statüsünde forma giyebilir.

Sayfa Yükleniyor...