FIA'dan Rus sporculara izin çıktı

Uluslararası Otomobil Federasyonu FIA, Rus sporcuların uluslararası organizasyonlarda mücadele etmesine izin verdi.

NTV Spor 02.03.2022 - 10:44
Son Güncelleme: 02.03.2022 - 11:06

FIA Başkanı Mohammed ben Sulayem, Rusya'nın Ukrayna'ya müdahalesini kınayan bir açıklama yaptı. Bildirinin devamında, Belarus ve Rus sporcuların nötr statüde mücadele edebilecekleri açıklandı.

FIA aynı zamanda Rusya GP'sinin "mücbir sebeplerden" ötürü ertelendiğini doğruladı.

FIA, söz konusu kararların Uluslararası Olimpiyat Komitesi IOC'nin yönlendirmeleri ve önerileriyle alındığını belirtti. Fakat IOC, salı günkü açıklamasında Rus ve Belarus sporcuların organizasyonlarda yer alamayacaklarını açıklamıştı.

FIA sözcüsü konu hakkında yaptığı açıklamada, "FIFA, ITF, UCI gibi davranıyoruz... Milli takımları ihraç ediyoruz ama farklı takımlarda mücadele eden sporcuları ihraç etmiyoruz."

Nikita Mazepin kararı F1'de

FIA'nın kararı, Haas'ın Rus pilotu Nikita Mazepin'in de F1 2022 sezonunda yarışabilmesini sağlayacak. Haas takım patronu Günther Steiner geçen hafta yaptığı açıklamada Mazepin'le alakalı bazı hukuki sorunların olabileceğine vurgu yapmıştı. 22 yaşındaki pilotun babası Dmitry Mazepin, Haas takımının ekonomik açıdan büyük destekçilerinden biri. Öte yandan Dmitry Mazepin, Vladimir Putin'le de yakınlığı bilinen bir iş adamı.

Uralkali anlaşması iptal edilmişti

Haas takımı, geçen hafta Barcelona'da gerçekleşen testlerden önceki son gün, Rus şirket Uralkali ile olan anlaşmasını iptal etmişti. FIA'nın açıklamasının ardından konuşan Haas sözcüsü, "Şu anda konu hakkında yorum yapmak istemiyoruz.", dedi.

Bu açıklama, Mazepin'in bu sezon F1'de yarışıp yarışamayacağıyla alakalı soru işaretlerini yeniden gündeme taşıdı. Zira Rusya'ya karşı uluslararası spor arenasında getirilen kısıtlamaların ne boyutlara varacağı hala tartışma konusu. F1, FIA'nın kararıyla ilgili direkt bir açıklama yayınlamış değil, "F1, geçen hafta duyurduğu üzere Ukrayna'daki gelişmeleri büyük bir şok ve üzüntüyle takip etmekte ve şu anki sorunların barış içinde çözülmesini ummaktadır. Şu anki şartlar altında Rusya GP'sinin yapılamayacağı açıktır."

Bayrak ve marşa kesin yasak

FIA, yaptığı açıklamada bir sonraki duyuruya kadar herhangi bir Rus veya Belarus ulusal takımının organizasyonlarda yer alamayacağını duyurdu. Aynı zamanda yapılan organizasyonlarda Rusya ve Belarus'un milli sembollerine yer verilmeyeceği; ekipmanların, araçların veya sporcu kıyafetlerinin üzerinde ülke bayraklarını çağrıştıracak herhangi bir şeyin bulunmasına müsaade edilmeyeceği belirtildi. Öte yandan, organizasyonlarda iki ülkenin ulusal marşlarının da çalınmayacağı eklendi. FIA ayrıca, bünyesinde görev yapan Rus ve Belarus görevlilerin de geçici olarak yaptıkları görevlere ara vermelerini istedi.

"Sporun bize öğrettiği ilkelere aykırı"

Konu hakkında açıklama yapan Rus pilot Daniil Kvyat, ortaya konan çözümün hiç de adil olmadığına vurgu yaptı. 27 yaşındaki eski Red Bull pilotu, sporun politikanın dışında kalması gerekliliğini belirtti ve "Bu karar sporun bize öğrettiği birlik ve barış ilkelerine aykırı. Ukrayna'daki durumun barış içinde çözüme kavuşturulmasını umuyorum, böylece barış içinde yaşayabiliriz. Önümüzdeki süreçte biz spor insanları ulusların arasında tutkal görevi göremeyeceksek bunu başka kim yapacak?", dedi.

Sayfa Yükleniyor...