Verstappen vs Hamilton: Hangi sonuçla kim şampiyon olur?

Formula 1'de sezonun son yarışı Abu Dhabi Grand Prix'sinde şampiyonluk heyecanı yaşanıyor.

NTV Spor 12.12.2021 - 15:03

Formula 1'de sezonun 22. ve son yarışı olan Abu Dhabi Grand Prix'sinde kıyasıya bir şampiyonluk heyecanı yaşanıyor. Sezonun son yarışına Red Bull Honda pilotu Max Verstappen ile Mercedes'ten Lewis Hamilton aynı puanda giriyor. Peki hangi sonuçla kim şampiyon olacak?

Formula 1 kurallarına göre puan eşitliğinde daha fazla yarış kazanan pilot, averajla üstte sayılıyor. Verstappen bu sezon geride kalan 21 yarışın 9’unu kazanırken, 8 yarışı ise Hamilton kazandı. Yani olası bir puan eşitliğinde şampiyon olaran pilot averajla Verstappen olacak.

FORMULA 1 SON YARIŞ (ABU DHABİ GRAND PRİX) NE ZAMAN, SAAT KAÇTA, HANGİ KANALDA?

Formula 1 puan sistemi (Kim kaç puan alır?)

1. : 25 puan
2. : 18 puan
3. : 15 puan
4. : 12 puan
5. : 10 puan
6. : 8 puan
7. : 6 puan
8. : 4 puan
9. : 2 puan
10.  : 1 puan

Ayrıca yarışın en hızlı turunu atan sürücü de ilk 10 dışında kalmazsa 1 puan alıyor.

Hangi sonuç kimi şampiyon yapıyor?

Basit bir hesapla Verstappen, yarışı Hamilton'ın önünde tamamladığı her senaryoda şampiyon oluyor. Bu iki pilot ilk 10 dışında kalsalar veya yarışı tamamlayamazsalar bile puan eşitliğı oluşacağı için Hollandalı pilot şampiyonluğunu ilan ediyor.

Hamilton da Verstappen'in önünde tamamladığı senaryolarda şampiyon oluyor fakat bir senaryo hariç. O da eğer Hamilton 9. olur ve Verstappen ise 10. olur fakat en hızlı tur puanını atarsa yine 2'şer puan alarak şampiyonayı aynı puanda tamamlayacaklar ve averajla şampiyon Verstappen olacak.

Sayfa Yükleniyor...