Amerika Açık'ta Olağanüstü Finallere Doğru... Cahit Yavuz yazdı

Cahit Yavuz, ABD Açık'taki final eşleşmesini yazdı.

NTV Spor 10.09.2022 - 11:53
Son Güncelleme: 10.09.2022 - 15:11
Anadolu Ajansı
Pandemi sonrasında doğanın yenilenme refleksi gibi bir his, teniste de yeni isimler ve yeni oyun gücü oluşmaya başladı. Özellikle Amerikalı Frances Tiafoe ile İspanyol Carlos Alcaraz'ın yarı final maçını izleyen herkes, bir devrin sona erdiğini hissetmiştir. Artık Nadal, Federer devri sona erdi diyebiliriz...
 
Finallerde bu isimleri bekleyenlere tek sözüm; yenilerin eskilerden çok daha süratli ve heyecan verici tenis oynadığı üzerinedir. Eğer onlar da bu maçı izledilerse, ikisi de bu kortlarda bir daha raket sallamayacaklardır. Topun hızı çok yüksekti. İki tenisçinin o süratteki topa verdiği reaksiyon ise inanılır gibi değildi.
 
Nadal'dan sonra dünya tenisine, kortlarda olaganüstü mücadele eden bir İspanyol raket daha geldi. Yarı finale gelene kadar Alcaraz, son üç maçında 13 saat kortta kalmıştı. 

Diğer taraftan bu maç, skorbord için sadece bir Grand Slam yarı final maçından ibaretti. Oysa onlar için ilk defa sahne alacakları bir, Amerika Açık final bileti adına, bir kariyer finali maçıydı... 

Maça gelecek olursak; Arthur Ashe Stadyumunda, olağanüstü bir mücadele yaşandı... Maç boyunca, Tiafoe'nin mükemmel forehand vuruşuna, Alcaraz'ın olağanüstü forehandları vardı. Alcaraz'ın mükemmel backhand vuruşuna ise Tiafoe'nin olağanüstü backhandleri devreye giriyordu. 
 
Tribünlerdeki ve ekran başındaki tenisseverlerin başını döndüren, zaman zaman hayrete düşüren bir performans sergiledi bu iki yeni tenis starı.
 
Bu kadar süratli rallilere ne Federer'in tılsımlı ince ayar vuruşları, ne de Nadal'ın rakibi döven spinli vuruşları işe yarar. Bu aşamada iş, matrix filmindeki üzerine gelen kurşuna feyk atabilen reaksiyonu gösterecek reflekse sahip olmal lazım. 
 
İlk set karşılıklı güç gösterisi şeklinde acımasız vuruşmayla geçti ve seti tie-break ile Tiafoe aldı. Alcaraz ikinci setten itibaren drob vuruşlarla Tiafoe'yi file önüne çekerek dengesini bozdu. Ve 6/3 6/1'lik iki setle rakibinin oyununu bozan taraftı. 4. sette Alcaraz'ın bu maçı rahat bitirecek hissini bozan ve maçı tekrar düello savaşına döndüren Tiafoe oldu. Final setinde, Alcaraz'ın o bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi tekrar devreye girdi. Neredeyse çıkartılması imkansız toplara yaptığı winner vuruşlar sayesinde setin sonuna kadar inanılmaz bir mücadele örneği gösterdi. 
 
Hele bir sayı vardı ki. Maçın o ana kadarki en uzun sayısını servisi atan Tiafoe 5-4 30/40 Alcaraz önde iken yaşandı. Bu ralli maçın galibini belirleyen faktör oldu. Her iki tenisçinin ayakta alkışlandıgı maçın özeti, maç sonu röportajının içindeydi.   
 
Tiafoe maç sonunda Alcaraz çok iyiydi. Üzgünüm dedi. Ve bir sonrakinde burada kazanacağım diyerek finale veda etti.. Alcaraz ise herseyimizi vermemiz lazımdı. Diyerek, tüm maçı özetlemeye yeten cümleyle final yolunu tuttu.

Sayfa Yükleniyor...