Vize çıktı... Novak Djokovic, olaylı Avustralya Açık'a geri dönüyor

Novak Djokovic sene başında aşı zorunluluğu sebebiyle Avustralya'ya girememiş ve sezonun ilk Grand Slam'ine katılamamıştı. Bu sezon yeniden organizasyonda yer alıp alamayacağı merak edilen Sırp rakete sevindirici haber ülke hükümetinden geldi.

NTV Spor 17.11.2022 - 00:51

Kariyerinde 21 grand slam şampiyonluğu bulunan Novak Djokovic, Covid-19 aşısı olmayı reddetmesinin ardından sınır dışı edilmesi nedeniyle Avustralya Açık'a katılamamıştı.

Avustralya hükümeti, Sırp raketin Ocak ayında Avustralya Açık'ta yer alabilmesi için vize verildiğini doğruladı. Göçmenlik Bakanı Andrew Giles, Djokovic'in vize iptal kararının iptali başvurusunun gerek kalmadığını söyledi.

35 yaşındaki Sırp yıldız, 16-29 Ocak tarihleri arasında Melbourne'da düzenlenecek turnuvada mücadele edebilecek.

İtalya'nın Torino kentinde ATP Finalleri'nde oynayan Djokovic, Avustralya hükümetinin kararından mutlu olduğunu ifade etti;

"Dün aldığım habere çok sevindim. Avustralya ve Avustralya sonrasında yaşananlarla neler olduğunu anlamak beni rahatlattı. Avustralya Açık benim en başarılı Grand Slam'im oldu. Orada en güzel anılarımdan bazılarını biriktirdim. Tabii ki oraya geri dönmek, tenis oynamak, en iyi yaptığım şeyi yapmak çok güzel. Umarım harika bir turnuva geçiririm."

Djokovic, Avustralya Açık'ı dokuz kez kazandı.

- Neler yaşandı?

Avustralya Açık’a katılmak üzere Avustralya’ya gelen ünlü tenisçi Novak Djokovic, Melbourne Havaalanı'nda ülkeye giriş şartlarını yerine getiremediği için vizesi iptal edildi. Kararı mahkemeye taşıyan Djokovic’in ilk duruşmasında Avustralya Göçmenlik Bakanlığı’nın vize iptal kararı bozuldu.

Daha sonra Avustralya Sınır Güçleri, Djokovic’in seyahat beyannamesinde bazı yanlışlar olduğunu tespit etti. Sırp raket, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, seyahat beyannamesindeki yanlışların ‘insani hata’ olduğunu ifade etti. Avustralya Göçmenlik Bakanı Alex Hawke, yaşanan gelişmelerin ardından mahkeme kararını bozma yetkisini kullanarak Djokovic’in vizesini ikinci kez iptal etti.

Vizesi ikinci kez iptal edilen Djokovic, vize iade talebinde bulunarak tekrar Avustralya Mahkemesi’ne başvurdu. Yapılan duruşmada Avustralya Federal Mahkemesi Başyargıcı James Allsop, Djokovic’in vize iade talebinin oybirliğiyle reddedildiğini duyurdu. Kararın ardından Djokovic, Avustralya’dan ayrıldı.

Sayfa Yükleniyor...